Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı Tepe Köyü çevresinde PKK’lı teröristlerin bahar ayı ile birlikte olası saldırı girişimlerini önlemek amacıyla keşif ve istihbarat amaçlı rutin uçuş gerçekleştiren İnsansız Hava Araçları kırsal bölgede onlarca dönüm araziye uyuşturucu madde ekildiğini görüntüledi.

Harekât merkezine aktarıldıktan görüntüler incelendikten sonra koordinatları çıkarılan bölgeye Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce karadan operasyon gerçekleştirildi.

PKK terör örgütüyle bağlantılı narko-terörizmle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonda üç farklı noktada araziye ekili halde uyuşturucunun ham maddesi olarak kullanılan 90 bin kök kenevir ele geçirildi. Ele geçirilen kenevir yerinde yakılarak imha edilirken, uyuşturucu tacirlerinin kurduğu sistem jandarma timlerini bile şoke etti.

JENARATÖR SİSTEMİ BİLE KURMUŞLAR 

Zehir tacirlerinin tıpkı Akdeniz bölgesindeki seracılık faaliyetinde kullanılan onlarca metre uzunlukta hortumlu özel damla sulama sistemiyle keneviri sıcak havada etkilenmemesi için günün belirli saatlerinde suladıkları tespit edildi.

Sık sık sulanması gereken keneviri meyve sebze gibi seracılık işlerinde kullanılan özel sulama sistemiyle sıklıkla sulayan zehir tacirlerinin askerlerin kırsal alan olduğu için bölgeye operasyon yapmayacaklarını düşünerek bu sistemi kurdukları belirlendi.

Ayrıca araziye kaçak yollarla elektrik çekerek sulamayı motor yardımıyla yaptıkları, yine elektrik kesintilerine karşı da önlem alarak uzun süreli kesintilere karşı uyuşturucunun sulanmasında jeneratör sistemi kurdukları tespit edildi.

HAZİNEYE AİT MERALARA EKİYORLAR

Uyuşturucu baronlarının esrarın yakalanması halinde hukuken yasal sorumluluk altına girmemek için de esrarı tapusu hazineye ait meralara ektikleri belirlendi. Bölgede gerek terör örgütü PKK’ya, gerekse teröristlerle işbirliği yaparak örgüte gelir sağlayan sözde milis, işbirlikçi ve zehir baronlarına yönelik operasyonların devam ettiği bildirildi.