Adana'da 420 bin nüfuslu merkez Yüreğir ilçesinde yeni seçilen Belediye Başkanı Ali Demirçalı, belediyenin geçmiş borcunun 883 milyon 857 bin 423 lira olduğunu, bir personelin zimmetine geçirdiği 1 milyon 200 bin lirayı belediyenin hesabına geri yatırdığını, bu kişi hakkında adli soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde Yüreğir Belediye Başkanı seçilen Ali Demirçalı, önceki başkan Fatih Mehmet Kocaispir döneminden kalan borçları açıkladı. Belediye meclis salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Demirçalı, belediyede görevi devralma, belediyenin mali durumu ve iş akitlerinin feshi konularında açıklama yaptı.

Demirçalı, toplam 883 milyon 857 bin 423 TL borç olduğunu belirterek "Bu borçlar bizim yapacağımız yatırımları ipotek altına almış durumdadır" dedi.  


Ali Demirçalı

"PERSONEL ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIK"

Nakit akışı bozulduğu için personel çıkarmak zorunda kaldıklarını belirten Demirçalı, şöyle konuştu:

- Yaklaşık 200 arkadaşımız işinden oldu. Çünkü çalışana ödenen paranın beklenen bütçenin yüzde 30'unun üzerinde olmaması gerekirken, bu bizim belediyemizde yüzde 66 oranında. Çok fazla eleman alınmış. Normalde 2019 yılında bir önceki dönem belediye başkanı Fatih Mehmet Kocaispir belediyeyi İmar A.Ş. dahil 950 çalışan ile devralmış ama bugün bin 589 elemana ulaşmış. Bizim ilçemiz bu kadar büyümedi. İlçemizde nüfusta bu kadar artmadı, gelirlerimiz de bu kadar artmadı. Bu yükün altından belediyemizin kalkması mümkün değil.

SAYIŞTAY'A ÇAĞRI YAPTI

Belediyede inceleme ve denetleme komisyonunun birçok usulsüzlüğe ve yolsuzluğa rastladığını ifade eden Demirçalı, zimmetine para geçiren bir kişinin tespit edildiğini belirtti. Bu kişinin kimliğini açıklamayan Demirçalı, şunları söyledi:

- Zimmetine para geçiren arkadaşımızın dekontu elimizde. Dün itibariyle 1 milyon 200 bin TL rakamlı parayı hesaba iade etti. Arkadaşlarımız şu anda savcılığa göndermek için çalışma yapıyor. Bu tür yolsuzluklar tek başına yapılacak yolsuzluklar değil. Bunun gibi belediyemizde birçok usulsüzlük, yönetmeliklere aykırı, tüzüğe aykırı alımlar yapılmış.

- Bir örnek daha vermek istiyorum. Birkaç gün önce; 35 milyon doğrudan alım yapılmış. Bir yıldır dosya açılmamış, teklif alınmamış. Bunu ödememizi istediler. Biz bu ödemeyi yapamayacağımızı, bu alımların yasal olmadığını, hiçbir başkan yardımcısı ve müdür arkadaşımızın bu alımlara imza atamayacağını söyledik. Onunla ilgili de mutlaka mülkiye müfettişlerini ve Sayıştay denetçilerini göreve davet ediyoruz.

"BELEDİYEYİ BU HALE GETİREN HESAP VERMELİ" 

- Çağrım, gelip belediyemizi inceleyin. Usulsüz alımlar çok fazla. Onun için bizim çıkardığımız elemanların bütün günahı bizden önceki yönetimin yanlış, fazla alımlar yapmasıdır. Belediye sürdürülemez durumda. Bunu kamuoyunun bilmesini istiyorum. Çünkü böyle bir borcu biz yapmadık. Belediyeyi bu hale biz getirmedik, getirenlerin de mutlaka hesap vermesi lazım. Belediyemizin son 5 yılının incelenmesi gerekiyor.