Zonguldak’ta TTK’ya bağlı Gelik Müessesesi’nde meydana gelen, yerin 260-360 metre altındaki Acılık Ayağı’ndaki göçükte mahsur kalan maden işçileri Harun Kara ve Tevfik Soy’a kurtarma ekipleri ulaştı.

Hafif yaralı olan Harun Kara, ağır yaralı haldeki mesai arkadaşı Tevfik Soy'un kurtarma çalışmalarına yardım etti. 2 işçi daha sonra TTK Tahlisiye ekiplerinin çalışmasıyla yüzeye çıkarıldı. İşçiler, sağlık ekibinin olay yerindeki ilk müdahalesi sonrası ambulanslarla Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İşçilerden Tevfik Soy, hastanedeki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Soy’un evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi. Hafif yaralı olan Harun Kara’nın ise bekar olduğu belirtilirken, tedbir amaçlı hastaneye götürüldüğü öğrenildi. 

VALİ HACIBEKTAŞOĞLU: GÖÇÜKTEN 3 İŞÇİ ETKİLENDİ

Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu Gelik Müessese Müdürlüğü’ndeki maden ocağında Tevfik Soy'un öldüğü göçükle ilgili Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cezmi Yalınkılıç, Atatürk Devlet Hastanesi’ne geldi. 

Vali Hacıbektaşoğlu ve beraberindekiler hayatını kaybeden Tevfik Soy’un yakınlarına başsağlığı diledi. Göçükte, ismi açıklanmayan bir madenci ile Harun Kara isimli işçinin göçükten koşarak kaçtığı sırada ayaklarından yaralandığı öğrenildi. 

Hastane önünde açıklama yapan Vali Hacıbektaşoğlu, 3 işçinin göçükten etkilendiğini belirterek, “Maalesef 12.15’te Gelik’te bir göçük meydana geldi. Göçüğe 3 işçi kardeşimiz maruz kaldı. 2’si kaçarak kurtuldu. Tevfik Soy isimli işçimiz göçük altında kaldı, bel bölgesinden aşağısı. İlk göçük anından itibaren bilinci kapalıydı. Olay yerindeki arkadaşları ve diğer ekipler anında müdahale etti. Hem tıbbi hem de göçüğün kaldırılması için müdahale ettiler. Saat 13.50 sıralarında göçükten çıkarıldı. Kurtarma çalışması devam ederken, sağlık ekipleri de ocağa inerek müdahaleye devam ettiler. Göçükten çıkarıldıktan sonra ambulans ve hastanede müdahaleler devam etse de maalesef kurtaramadık. Vefat etti, şehit oldu. Allah’tan rahmet diliyoruz. Ailesine, arkadaşlarına, tüm madencilerimize başsağlığı diliyoruz. Diğer arkadaşlarımızın durumu iyi, büyük geçmiş olsun” dedi.