Reklamsız Sözcü

Öğrenciler ‘ulaşım zamları geri alınsın’ diye haykırdı!

Üniversite öğrencileri, 'Ulaşım zamları geri alınsın' yazılı pankart açarak toplu taşımada öğrenci ücretlerine yapılan zammı protesto etti.

android-time 19:51 18 Aralık 2015
Öğrenciler ‘ulaşım zamları geri alınsın’ diye haykırdı!
Üniversite öğrencileri, 'Ulaşım zamları geri alınsın' yazılı pankart açarak toplu taşımada öğrenci ücretlerine yapılan zammı protesto etti.

Toplu ulaşımda yapılan zamma tepki gösteren üniversite öğrencileri, eylemlerine bir yenisini daha ekledi.

Zammı protesto eden öğrenciler, “bu konuda isteklerimiz yerine getirilene kadar mücadelemiz devam edecek” Dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, geçen 5 Eylül’de şehir içi toplu taşıma öğrenci ücretlerini 1 lira 10 kuruştan, 1 lira 60 kuruşa yükseltti. Toplu taşımada kullanılan Balkart’ı olmayan öğrencilere de sivil bilet ücreti olan 2 lira uygulanmaya başladı. Yapılan zamma tepki gösteren öğrenciler, eylemlerine bir yenisini ekledi. Bugün saat 15.00’te Toplu Taşıma Merkezi’nde (TTM) bir araya gelen 30 öğrenci, ‘Ulaşım zamları geri alınsın’ yazılı pankart açtı. ‘Müşteri değiliz öğrenciyiz’ sloganı attı.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) öğrencisi bir grup, toplu taşımada öğrenci ücretlerine yapılan zammın geri alınması için eylem yaptı. 1 lira 60 kuruş olan ücretin tekrar 1 lira 10 kuruş olan eski fiyata çekilmesini istedi.

Topluluk adına açıklamayı yapan üniversitelilerden Suat Oral, öğrencilerin kar aracı olarak görülmemesini, yapılan zamların geri alınmasını istediklerini vurgulayarak şöyle dedi:

“SESİMİZİN DUYULMASI İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR?”

“Geçtiğimiz günlerde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde yüzlerce öğrenci toplanıp, zamların geri alınmasını talep ettik. Eylemimiz kamuoyu ve basında geniş yer aldı. Buna rağmen konuyla ilgili bir gelişme olmadı. Belediye yönetimi sesimizi duymamakta ısrar ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’dan randevu almak istedik. Talebimize bürokratik oylamalarla karşılık verilmedi. Öğrenciler olarak soruyoruz. Sesimizin duyulması için ne yapmamız gerekiyor. Bugün yine bir araya geldik. ‘Ulaşım zamları geri alınsın’ diye haykırıyoruz. BAÜ yerleşkesine öğrenci taşıyan araçlarda ücretin 1 lira 60 kuruştan 1 lira 10 kuruşa indirilmesini istiyoruz. Bu konuda isteklerimiz yerine getirilene kadar mücadelemiz devam edecek.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more