Reklamsız Sözcü

AKP’den ‘hendek’ hamlesi

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Büyükşehir Yasası ile ilgili çalışmalarımız var...

android-time 15:26 28 Aralık 2015
AKP’den ‘hendek’ hamlesi
İçişleri Bakanı Efkan Ala: Büyükşehir Yasası ile ilgili çalışmalarımız var...

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) olaylı bildirgesine hükümetten ilk “yasal tepki” geldi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, “‘Büyükşehir Yasası’nın çıkması için toplumsal iklim önemli. Bu konuda çalışmalarımız var” dedi.

DTK’NIN BİLDİRGESİNE KARŞI BİR HAMLE

Dün Diyarbakır’da gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantısı sonrası yayımlanan bildirgede yerel yönetimlerle ilgili yasaya atıfta bulunulmuştu. Bildiride, Türkiye için yönetim şekli olarak da “özerk bölgelerden oluşacak” bir sistem önerilmişti. Buna göre, ülke genelinde, “bir ya da birkaç komşu şehri kapsayacak” özerk bölgelerin oluşturulması, tüm bu “özerk bölgelerin” meclislerinin olması, bu meclislere seçilenlerin hiçbir şekilde Ankara'daki merkezi yönetim tarafından görevden alınamayacak olması gibi Özerklik kokan maddelere vurgu yapılmıştı.

SÖZCÜ SABAH SAATLERİNDE DUYURMUŞTU

AKP hükümetinin HDP cephesinden gelen bu çıkışa karşı “yasa değişikliği” kartını ortaya koyduğunu Sözcü saatler öncesinden duyurmuştu.  Zeynep Gürcanlı’nın AKP kulislerine dayandındığı haberinde; AKP içinde, daha önce belediyelere verilen bazı yetkilerin geri alınması için, yerel yönetimler kanununda değişiklik yapılması isteği dillendirilmeye başlandıği vurgulanmış, yapılacak değişiklikler ile 2012′de kapatılan il özel idareleri yeniden kurulacağı ve itfaiye gibi teşkilatların Valiliklere bağlanacağı bildirilmişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:3028.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more