Reklamsız Sözcü

Protokol için asfalt döküldü

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde şehit düşen Jandarma Komando Uzman Çavuş Erdoğan Kaya, memleketi Manisa’da gözyaşları içinde toprağa verildi.

android-time 17:01 21 Aralık 2015
Protokol için asfalt döküldü
Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde şehit düşen Jandarma Komando Uzman Çavuş Erdoğan Kaya, memleketi Manisa’da gözyaşları içinde toprağa verildi.

Gökmen ULU/SÖZCÜ
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Komando Uzman Çavuş Erdoğan Kaya, memleketi Manisa'da gözyaşları içinde vatan toprağına emanet edildi. Üç ay önce evlenen Kaya henüz 24 yaşındaydı.

BABA EVİNE ATEŞ DÜŞTÜ

Jandarma Komando Uzman Çavuş Erdoğan Kaya'nın şehit olduğu haberi, Manisa'nın Saruhanlı İlçesi Dilek Mahallesi'ndeki baba evine ateş düşürdü. Şehit Kaya'nın cenaze töreninde gözyaşları sel oldu.

ŞEHİT ANNESİ HASTANEYE KALDIRILDI

Törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, şehit yakınları ve binlerce vatandaş katıldı. Dilek Mahallesi Cemevi önünde kılınan cenaze namazı esnasında bazı şehit yakınları fenalık geçirdi. Şehidin babası Tuncay Kaya iki yakınının koluna girmesi ile güçlükle ayakta durabildi. Şehidin annesi Fatma Kaya'nın ise bu acıya yüreği dayanamadı. Fenalaşarak hastaneye kaldırılan anne Fatma Kaya cenaze törenine katılamadı.

PKK TERÖRÜ BİTİRİLSİN

Şehit babası Tuncay Kaya, SÖZCÜ'ye konuştu. Acılı baba, “Oğlum askerliği severek yapıyordu. PKK terörü bitirilsin, başka bir şey istemiyorum. İki oğlum daha var, onları da göndereceğim askere. Erdoğan'ın kanı yerde kalmayacak.
Vatan sağolsun” diye konuştu.

ASKER OLAN ÇOCUKLAR YOKSUL

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Dilek kasabasında herkes fakir, herkes yoksul. Buranın çocukları uzman çavuş olabilmek için yardım istiyorlar. Bir süre sonra uzman çavuşluktan belediyeye geçiş hakkı için talepleri oluyor. Oraya geçenlerin hayatı kurtuluyor, geçemeyenlerin cenazesi geliyor” dedi.

PROTOKOL İÇİN ASFALT DÖKÜLDÜ

Özel, “Buranın yolu yapılmıyor. Ama gece gelip bir parmak yalancı asfalt yapmışlar. O da cemevinden mezarlığa kadar, protokolün yürüyeceği yol için yapıldı. Protokolün paçaları toz olmasın diye bir parça asfalt attılar. O yalancı asfalt da yirmi gün içinde yok olup gidiyor. Bu insanlar 50 yıldır toz toprağın içinde yaşıyor. Devletin gözünde bu insanların dirisinin kıymeti yok, ölüsünün kıymeti var” dedi.

ÜLKEDE SAVAŞ VARSA BİLELİM

Özel, “Türkiye'nin dört bir yanında şehit var, gidin bakın, hepsi fakir ailelerin çocukları. Çünkü bu çocuklar, iş, güç, ekmek olmadığı için uzman çavuş oluyorlar. Böyle düzen mi olur? Böyle adalet mi olur? Böyle devlet mi olur? Şehidimizin teyzesi bana ‘Ülkede savaş mı var? Varsa bilek, biz de gidek' dedi.

Biz de gidelim vatan için ölelim. Ama seçimler oluyor, çatışmalar başlıyor, sonra duruyor, yine başlıyor. Ne için oluyor bunlar, anlamak mümkün değil” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:1021.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more