Reklamsız Sözcü

Selime Günaydın davasında karar

Selime Günaydın'ı öldüren koca Rıfat Günaydın'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

android-time 13:09 16 Aralık 2015
Selime Günaydın davasında karar
Selime Günaydın'ı öldüren koca Rıfat Günaydın'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

3 ay önce bir evlilik programında tanışıp, evlendiği eşi tarafından öldürülen Selime Günaydın davasında sanık Rıfat Günaydın haksız tahrik indiriminden yararlanamadı. Bakırköy 4.Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı ağırlaştırılımış müebbet hapis ile cezalandırdı.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen cinayet davasına Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri de katıldı. Bugün görülen karar duruşması öncesinde savcı, Rifat Günaydın'a tahrik indirimi uygulanarak ceza verilmesini talep etti. Avukat Hatice Temizkan ise yaptığı savunmada, Günaydın'ın pişmanlık duymadığını belirterek indirim yapılmamasını istedi. Mahkeme heyeti durşmaya verdiği kısa aranın ardından kararını açıklayarak Günaydın'a hiçbir indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

MAKTULUN KARDEŞİ: BU YÜZDEN İÇİN RAHATLADI

Kararın açıklanmasının ardından adliye bahçesinde açıklama yapan Selime Günaydın'ın kardeşi Tural, “Kardeşimin geri gelmeyeceğini biliyorum. İçimde bir burukluk vardı. Acaba indirimden yararlanabilir mi diye. Mahkeme indirim yapmadı. Bu yüzden içim rahatladı. Ailem bu karara o kadar memnun oldu ki. Bizim canımız yandı, başka canların yanmasını istemiyoruz. Kadına şiddete bir nevi de olsa dur diyeceğini düşünüyorum.” dedi.

Avukat Hatice Temizkan da, yanlış olan bir uygulamayı kırdıklarını belirterek şöyle konuştu: “Özgecan davasında da hiçbir şekilde haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulanmadı. Bu davada da savunmalarımız kabul edildi. En azından vicdanımız bir nebze de olsa rahatladı. Buruk bir sevinç duyuyoruz, böyle bir karara asla sevinilmez. En azından adalet yerini bulduğu için bir nebze olsun rahatladık. Sanık ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Haksız tahrik indirimi uygulanmadı. Biz bu kararın diğer davalara da emsal teşkil edilmesini ve bir daha asla kadın cinayetine hiçbir sanığın kolay kolay cesaret dahi edememesini istiyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:0016.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more