Reklamsız Sözcü

İlber Ortaylı’dan bomba koalisyon yorumu

İlber Ortaylı'dan gündeme dair olay açıklamalar. İlber Ortaylı, TV programında çözüm süreci, IŞİD, koalisyon çalışmalarına dair çarpıcı tespitlerde bulundu.

android-time 09:24 27 Temmuz 2015
İlber Ortaylı’dan bomba koalisyon yorumu
İlber Ortaylı'dan gündeme dair olay açıklamalar. İlber Ortaylı, TV programında çözüm süreci, IŞİD, koalisyon çalışmalarına dair çarpıcı tespitlerde bulundu.

İlber Ortaylı, katıldığı televizyon programında gündeme dair yine kendine özgü açıklamalarda bulundu. İlber Ortaylı, süreç için umut verici bir gelişmeyi hiçbir zaman görmediğini ifade ederken koalisyon için de bomba açıklamalarda bulundu. CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu Keyfi” programına katılan İlber Ortaylı, IŞİD hakkındaki değerlendirmesi sorulunca, “Cehaletin eyleme geçmiş hali çok tehlikelidir” dedi. İlber Ortaylı, bitme noktasına gelen çözüm süreciyle ilgili olarak ise “Süreçte hiçbir zaman umut verici bir gelişme görmedim” diye konuştu.

MHP’nin ne istediğini kimse anlamadı
İlber Ortaylı, 7 Haziran’da yapılan seçimler sonrasındaki tutumu nedeniyle MHP'yi de eleştirdi ve “MHP'nin ne istediğini, ne ben, ne de vatandaş anladı. MHP çok balansı yerinde bir parti değil. Milliyetçilik ve sosyalizm Türk kasabalısının becerebileceği işler değil.”

“AKP’ye istediğini vermemişlerse vermemişler…”
İlber Ortaylı, “Herkes Immanuel Kant gibi dünya meseleleri hakkında derin düşünecek değil, aklına uygun ilk çözüme sarılıverir” diye konuştu. Gündemdeki erken seçim tartışmalarına da değinen İlber Ortaylı, “ AKP 'ye istediğini vermemişler… Vermemişlerse vermemişler, yeniden seçim olmamalı” ifadesini kullandı.

“Ne biz Avusturyalıyız, ne arkadaşlar Macar!”
Çözüm sürecinde hiçbir zaman umut verici bir gelişme görmediğini belirten İlber Ortaylı, “Türk-Kürt ayrılığından bir Avusturya-Macaristan çıkmaz. Ne biz Avusturyalıyız, ne arkadaşlar Macar” dedi.

“Türkiye'de dışişleri bakanı diye bir şey yok”
“Türkiye'nin sınırlarını muktedir güçler değil, Türkiye'de yaşayanlar belirler” diyen İlber Ortaylı, Suriye başta olmak üzere yürütülen dış politikaya yönelik eleştirilerini şöyle sıraladı: “Böyle bir amatörlük görmedim. Son 10 yıldır Türkiye'de dışişleri bakanı diye bir şey yok. Biz Türklerin Suriye'de tek problemi Halep Türkmenleri olmalıydı. Bütün Suriye'yi kurtarmak, Esad'ı devirmek bizi aşar.”

“15 milyonluk medeni şehir mi olur?”
İlber Ortaylı, “İkinci endüstri devrimi yaşanıyor. Bizdeyse bilişim yok, bilgisayar programcılığı yok, varsa yoksa inşaatçılık” diyerek Türkiye'deki inşaat odaklı ekonomik yapıyı eleştirdi. İstanbul için “15 milyonluk medeni şehir mi olur? Dünyanın neresinde var?” diye soran İlber Ortaylı, AVM'lerin kapanması durumunda, sadece burada çalışıp işini kaybedecek olan gençlere üzüleceğini söyledi.

 

Son güncelleme: android-time 11:5027.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more