Reklamsız Sözcü

Sınır kapısında bayram yoğunluğu!

Kapıkule Sınır Kapısı gurbetçilerin akınına uğradı. Tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

android-time 21:14 12 Temmuz 2015
Sınır kapısında bayram yoğunluğu!
Kapıkule Sınır Kapısı gurbetçilerin akınına uğradı. Tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçiler sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Erken saatlerde sınır kapısına gelen gurbetçiler, pasaport kontrollerinin yapılması için beklemeye başladı. Bazı vatandaşlar yoğunluğun artması, işlemlerinin biran önce bitmesi için zaman zaman araçlarının klaksonlarını çalarak, gümrük çalışanlarına tepki gösterdi.

İznini memleketinde geçirmek için geldiğini söyleyen Mustafa Karacan adlı gurbetçi, “her sene aynı rezilliği yaşıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“YETKİLİLER BİZE SAHİP ÇIKSIN”
Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki yoğunluk nedeniyle yaklaşık 3 saattir beklediğini anlatan Karacan, “Yetkililer bize sahip çıksınlar, her sene aynı rezilliği çekiyoruz. Sadece memleketimizde değil, diğer ülkelerde de aynı rezillik var” ifadelerini kullandı.

Bir başka gurbetçi Tahir Karabacak da 30 saat önce Almanya’dan Konya’ya gitmek üzere yola çıktığını dile getirerek, yaklaşık 2 saattir pasaport işlemlerinin bitmesi için beklediğini söyledi.

48 SAAT İÇİNDE 13 BİN ARAÇ
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın da gazetecilere yaptığı açıklamada, “gurbetçi sezonu”nun başladığını belirterek, son iki gündür yoğunluk yaşandığını aktardı. Yalçın, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan son 48 saat içinde yaklaşık 13 bin araç ve 60 bin yolcunun geçiş yaptığı bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“HER YIL YÜZDE 10 ARTIYOR”
En yoğun kapının Kapıkule olduğunu söyleyen Yalçın, “Diğer sınır kapılarında yoğunluk yok. Her yıl gelen gurbetçi sayısı yüzde 10 artıyor. Buna rağmen çok fazla problem yaşamıyoruz. Tüm tedbirlerimizi aldık. Tüm personelin izinleri iptal edildi. Memurlarımız, gurbetçilerimizin en hızlı şekilde ülkemize giriş yapması için ellerinden geleni yapıyor.” dedi.

Son güncelleme: android-time 21:3512.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more