Reklamsız Sözcü

Tire’de gündem define!

İzmir'in Tire ilçesi'ndeki Tahatakale Çarşısı olarak bilinen tarihi çarşının ortasında bulunan tarihi Kutu Han'da define bulunmasının yankıları sürüyor.

android-time 19:18 10 Aralık 2015
Tire’de gündem define!
İzmir'in Tire ilçesi'ndeki Tahatakale Çarşısı olarak bilinen tarihi çarşının ortasında bulunan tarihi Kutu Han'da define bulunmasının yankıları sürüyor.

Tire Müzesi’ne teslim edilen 1016 parçadan oluşan definenin bulunmasının ardından, ilçe gazetecilerin akınına uğradı. Duvara gizlenmiş küçük bir çömlek içinde bulunan 790 değişik boy ve gramajdaki altın ve 226 gümüş paradan oluşan defineden kimlerin pay alabileceği merak ediliyor.

Çeşitli haber ajansları, televizyon kanalları ve basın mensupları ilçeye gererek belediye yetkilileri, restorasyonu yapan kuruluşun yetkilileri ve defineyi bulan işçi ile röportajlar yapmaya çalıştı. Definenin maddi değeri ve kimlerin pay alacağı da en önemli konuyu oluşturdu. Kuyumcu esnafı, altın ve gümüş paraların tarihi değerinden arındırılmış şekilde 150- 250 bin lira edeceğini söyledi. Hayal kırıklığına uğrayan vatandaşlar ise bu görüşe şiddetle karşı çıkarak, definenin maddi değerinin çok daha fazla olması gerektiğini savunup, en kısa sürede Tire Müzesi’nde sergilenmesini istedi.

Konuyla ilgili olarak basına bir açıklama yapan Tire Belediye Başkanı CHP’li Tayfur Çiçek, bulunan paraların en fazla 150- 160 yıllık olduğunu söyledi. Başkan Çiçek, “Çok eski değiller. Bu yüzden koleksiyon değeri bile yok. Bu tür benzer paralar halen piyasada işlem görüyor” dedi. Paraların yakın tarihe ait olduğu için arkeolojik değerinin olmadığını savunan Çiçek, “Üstelik antik değerleri de yok. Ben olsam bunları koleksiyonuma koymazdım” dedi.

Başkan Çiçek ayrıca defineyi bulan işçinin de düşünülmesi ve ödüllendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, müze yetkilileri ile bulunan paraların maddi değeri konusunda bir tahmin yürütemedikleri için Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile temasa geçildiğini söyledi. Bugüne kadar, birçok medeniyete evsahipliği yapmış ilçenin ‘altın’ değerinde tanıtım fırsatı yakaladığını belirten Kaymakam Demirezer şöyle konuştu:

“Ören yerlerinde yapılacak yeni kazılar ilçe tarihine ışık tutacak. Elimizdeki zenginliklerle ön plana çıkıp, marka kent yaratmanın peşindeyiz. Define haberi ile medyanın gündeme yerleşmemiz ilçemizin tanıtımına olumlu yansıdı. İlçemizi ziyarete edecek yerli turistlerin sayısı artabilir. Ancak bu şekilde gündeme gelmek ne yazık ki kaçak define avcılarını da ilçemize çekecek. Jandarma ve polisimizle tarihi yerlerimizde her türlü tedbiri aldık. Definecilerin talanına asla izin vermeyeceğiz.”  DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 19:2110.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more