Sözcü Plus Giriş

Diyanet’ten ‘9 yaşına giren kız evlenebilir’ skandalına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan nikah tanımında kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerine yönelik haberlerin ardından bir son dakika açıklaması geldi. Açıklamada "haberlerin asılsız olduğunu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı" öne sürüldü.

22:06 -
Diyanet’ten ‘9 yaşına giren kız evlenebilir’ skandalına ilişkin açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, Diyanet İşleri Başkanlığının kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberler asılsız olup, kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Dini Terimler Sözlüğü adlı yayınımızdaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmek iyi niyetle izah edilemez” dedi.

İLGİLİ HABERDiyanet'e göre 9 yaşına giren kız evlenebilirDiyanet'e göre 9 yaşına giren kız evlenebilir

Açıklamada, “Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir. Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların Sonuç Bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceği defalarca kayda geçirilmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun görüşü de bu yöndedir” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERCHP'li Yedekci: Diyanet çocuklarımızdan ne istiyor?CHP'li Yedekci: Diyanet çocuklarımızdan ne istiyor?

 

İLGİLİ HABERİlahiyatçı İhsan Eliaçık'tan Diyanet'e tepki: Evlilik için yaş verilmezİlahiyatçı İhsan Eliaçık'tan Diyanet'e tepki: Evlilik için yaş verilmez

 

İLGİLİ HABERSosyal medyada Diyanet'e tepki yağdı!Sosyal medyada Diyanet'e tepki yağdı!
Son güncelleme: 14:54 26.02.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more