Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Turist gibi davranmayın!
Turist gibi davranmayın!
Yılların emniyet müdürü Osman Öztürk, güvenli seyahatin püf noktalarını anlattı.
Seyahat 4 Mart 2016 - 14:47

ESER AKGÜL / eakgul@sozcu.com.tr

Seyahatinizi hayallerinizdeki gibi geçirmeniz, gittiğiniz ülkede yabancılık çekmeden mutlu ve huzurlu günler yaşayabilmeniz için yapmanız gereken tek şey güvenlik önlemleri almak. Böylece birkaç basit önlemle birçok riskin önüne geçebilir ve sağlıklı bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. CSG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, özellikle terör sorununun yaygınlaştığı şu günlerde güvenli seyahat ile ilgili önemli bilgileri ŞIK okuyucuları ile paylaştı.

Güvenli seyahatin adımlarını anlatabilir misiniz?
Öncelikle seyahate çıkmak isteyen kişinin gitmeden önce yapması gereken şeyler var. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Gideceği ülkeyi tanımak, o ülkenin sosyal ve ekonomik durumunu öğrenmek, ülkede yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını öğrenmek ve tabi ki genel anlamda güvenlik yapısına ilişkin bilgiler edinmek. Bu konulardaki bilgileri, gideceği ülkenin ya da kendi ülkesinin dışişleri bakanlığına ait sitelerinde bulabilir. Bakanlıklar, dünyadaki riskli ülkeler konusunda vatandaşlarını koruyacak bilgileri mutlaka sitelerinde paylaşırlar.

İNTERNETTEN BİLGİ TOPLAYIN

Güvenli seyahatin bir diğer adımı ise güvenli konaklamadır. Gidilecek ülkedeki otel seçimi çok önemli. Çünkü ülkede genel olarak güvenlik sorunu olmasa bile otelin bulunduğu çevrenin güvensiz olma ihtimali olabilir. Hemen her ülkenin suç oranının daha yoğun olduğu bölgeleri vardır. Bunlara dikkat etmek gerekiyor. Bu bilgiler için o otelde daha önce kalmış olan müşterilerin otelle ilgili fikirlerini paylaştığı forum sitelerinden faydalanabilirsiniz..

Üçüncü adım olarak gidilen ülkede ortaya çıkabilecek riskler için önlemler planlamak gerekiyor. Gittiğiniz ülkedeki, kendi ülkenize ait konsolosluğun ya da büyükelçiliğin ve yerel polisin telefon numaralarını edinmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca gideceğiniz yerin çevresindeki güvenli hastanelerin iletişim bilgilerini araştırmak da çok önemli.

MÜSLÜMANLAR MÜSLÜMAN ÜLKELERDE DAHA GÜVENLİ

Tabi bir de ülkenin etnik ve dinsel yapısına bağlı olarak güvenliğe ilişkin riskler artabiliyor ya da azalabiliyor. Örneğin Müslümanların Müslüman bir ülkeye gittiklerinde karşılaşabilecekleri riskler ile Müslüman olmayanların karşılaşacağı riskler farklılaşıyor. Bu nedenle ülkenin dini yapısına uygun davranışlarda bulunmak, o toplumun koyduğu kurallara uymak güvenlik açısından çok önemlidir. Bir ülkeye gitmeden önce geleneksel kültürünü ve alışkanlıkları öğrenmeniz gerekir. Örneğin ülkede hangi kıyafetlerin uygunsuz karşılandığını, özellikle saygısızlık olarak görülen beden dili ve hareketlerin olup olmadığını öğrenip gitmek işinize yarayacaktır.

Peki gittikten sonra ne yapılması gerekiyor? Gezi sırasında alınması gereken güvenlik önlemleri neler?
Gittikten sonra da alınması gereken önlemler var. Mutlaka tenha sokaklardan uzak durmak, mümkün olduğunca kalabalık ortamları tercih etmek gerekiyor. Geziler sırasında takip edilip edilmediğini, çevrede şüpheli insanların olup olmadığını gözetmek de çok önemli bir önlem. Bu tip durumlarda en yakın polis merkezine bilgi vermek ya da otele dönmek gerekiyor. Ulaşım araçlarındaysa aşırı kalabalık olanları tercih etmemek en iyi önlemdir.

SALGINLAR HAKKINDA BİLGİ EDİNİN


Almanız gereken diğer bir önlemse sağlıkla ilgili… Gidilen ülkede salgın bir hastalık olup olmadığını, gitmeden önce hangi aşıları olmanız gerektiğini mutlaka öğrenmelisiniz. Bu durumda büyük salgınların görüldüğü ülkelere yapılacak seyahatlerinizi ertelemek en doğru tercih olacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın seyahat sağlığı ile ilgili bilgiler veren seyahatsagligi.gov sitesinden bu bilgileri edinebilirsiniz.

Gittiğiniz yerde değerli eşyalarınızı mutlaka odanızdaki şifreli kasalarda saklayın. Yanınızda taşımak ekonomik şiddete maruz kalma, gasp edilme riskinizi arttırır.

YEDEK TELEFON PİLİ CAN KURTARIR

Dışarıda dolaşırken yanınızda mutlaka telefonunuza ait yedek pil bulundurmanız gerekiyor. İletişiminizin kesilmesi güvenlik anlamında ciddi bir risk oluşturur.
Ayrıca iletişim bilgilerinizi mutlaka otelle paylaşın. Her gün hangi saatte otelden çıkacağınızı ve gireceğinizi personele bildirin.

TURİST GİBİ DAVRANMAYIN

Güvenlik için en önemli adımlardan biri de çevreye turist izlenimi vermemektir. Uzun uzun haritalara bakmayın, sürekli telefondan yol haritası araştırmayın ve taksilerde hiçbir bilgisi olmayan yabancı biri hissini yaratmayın. Gideceği noktayı iyi bilen bir turist izlenimi vermeniz çok önemli. Tanımadığınız insanlarla güven verici bir durum oluşmadığı sürece iletişim kurmamak gerekiyor. Çünkü genel olarak turistler, gasp, hırsızlık, dolandırıcılık hatta tecavüz gibi vakalarda kolay hedef olarak görülüyor.
Gittiğiniz ülkede size mihmandarlık yapan kişilerin nitelikleri de büyük önem arz ediyor. Bu anlamda kurumsal yapılarla çalışmak gerekiyor. Özellikle gittiğiniz yerde yeni tanıştığınız kişilerden rehberlik talep etmek uygun bir davranış değildir.

TÜRKİYE SEYAHAT AÇISINDAN RİSKLİ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Seyahat açısından riskli ülkeler hangileri?
İngiliz dışişleri bakanlığının verileri ile bugün dünyanın en iyi risk haritası çıkarılmış durumda. İsrail ve Amerikalılar da bu konuya çok önem veriyor. Şu anda riskli güzergahlar olarak şu ülkeleri sayabiliriz: Mısır, Fransa (Paris orijinli), İspanya, Malezya, Endonezya, Tayland, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Ukrayna, Yunanistan, Lübnan, Cezayir, Tunus, Libya. Türkiye de özellikle artan terör olayları sebebiyle güvenli bir ülke olarak görülmüyor. İç savaş ve terör gibi etmenler ülke turizmini doğrudan etkiliyor ve turistlerin tatil için o ülkeyi seçmelerini engelliyor. Biz de Türkiye’nin, sokaklarına kadar her bölgesi hakkında bilgiler veren bir risk haritası yapma yolunda ilerliyoruz.

Peki en güvenli ülkeleri sıralarsak…
Dünyada seyahat açısından en güvenli ülkeler şunlar: İsviçre, İzlanda, Norveç ve Danimarka.Turistlere yönelik gerçekleştirilen saldırılar açısından değerlendirildiğinde en güvenli ülkeler bunlar. Güvenli ülke kriterlerinde, turistlerin karşılaşabileceği tehlikelerin oranları ölçülüyor: Terör eylemleri, iç savaş, siyasi krizler, adam kaçırma, hırsızlık, dolandırıcılık, ulaşım sorunları, şiddet, yaralama, öldürülme gibi olayların istatistiksel olarak görülme oranları ülkelerin güvenlik oranını belirliyor.

Otel güvenliği hakkında neler bilmemiz gerekiyor?
Bir otelin güvenli olup olmadığını belirleyen birkaç faktör var. Otelin fiziki yapısının uygunluğu; depreme dayanıklılığı, yangın güvenliği gibi konularda standartlara uygun olması şart. Ayrıca eşyalarınızın korunması konusunda da güven vermeli. Bu konuda otel ve seyahat acenteleri için akreditasyon yapan birçok kuruluş var.

Otel çalışanlarının eğitimi güvenliğin bir parçasıdır. Bu kişiler eğitimli ve uzman olmalıdır. Birçok terör saldırısı güvenlik konusunda eğitimli kişilerin çevrelerine duyarlılıkları ile önlenmiştir. Yani dikkatli gözlem yapabilen, şüpheli tavırları çabuk fark edebilen güvenlik çalışanları sayesinde birçok olay önlenebilir.

Türkiye’de hem mimari hem fiziksel yapıları hem de donatımları nedeniyle çok iyi oteller var artık. Şu anda dünyadaki en iyi 10 otelden bir tanesi de Türkiye’de. Ancak iyi çalışan iyi otelden daha önemlidir. Bu konuda belediyelere, Turizm Bakanlığı’na, kamu kurumlarına denetimler açısından çok sorumluluk düşüyor. Müze, ören yerindeki güvenliğin de çok önemli olduğunu gördük. Sultanahmet’teki patlamada bilinçli bir rehberin uyarısıyla ciddi bir oranda can kaybı önlenmiş oldu. Aslında hepimiz bu bilinci kazanmalıyız. Çünkü terör son dönemde dünyanın her yerinde en büyük sorun haline geldi. Bu anlamda bilinçli ve güvenli seyahat için güvenli bir yol haritası çıkartılması gerekiyor.

Ülkemizde turizm güvenliğine ilişkin tüm paydaşları bilinçlendirici çalışmalar yapılmalı.Türkiye Turizm Güvenliği Haritası çıkarılarak, seyahat acenteleri, oteller, ören yerleri, müzeler, ulaşım araçları ve tüm turizm sektör çalışanlarında farkındalık yaratacak güvenlik programlarına önem verilmeli.

Son güncelleme: 16:52 - 04.03.2016