Eskişehir'de bir barakada yaşayan Görkem Doğan ile Benan Birtane, 2022 yılbaşı gecesi tartıştığı Göktuğ Tamer Kutlusak'ı Ertuğrulgazi Mahallesi Basın Şehitleri Caddesi yakınındaki ormanda bıçaklayıp, öldürdü.

Olay yerinden kaçan Doğan ve Birtane, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince 8 Ocakta yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerden Görkem Doğan, polis sorgusunda Benan Birtane ile birlikte geçen yıl ağustos ayında kaybolan Mehmet Yerebakan'ı da öldürüp, Basın Şehitleri Caddesi yakınındaki ormana gömdüğünü itiraf etti.

Polis ekiplerince yapılan kazı çalışmasında Mehmet Yerebakan'ın cansız bedenine ulaşılırken, Görkem Doğan ile Benan Birtane çifte cinayet suçlamasıyla, Görkem Doğanın kardeşi Yusuf Doğan ise cinayete iştirak iddiasıyla tutuklandı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar hakkında 1inci Ağır Ceza Mahkemesine dava açtı. Davanın karar duruşması bugün görülürken, duruşmaya tutuklu sanıklar Görkem Doğan, Benan Birtane ile Yusuf Doğan cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SAVCI ÜÇ SANIĞA DA CEZA İSTEDİ

Mahkeme savcısı davaya ilişkin mütalaasını vererek, sanıklar Benan Birtane ve Görkem Doğan hakkında kasten öldürmek suçundan müebbet, Görkem Doğanın olay tarihinde 18 yaşından küçük olan kardeşi Yusuf Doğan hakkında ise cinayete iştirak suçundan 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini talep etti.

Mahkemede kendilerini savunan sanıklardan Benan Birtane, arkadaşı Görkemi suçlayıp, Görkem tarafından üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. Olayla hiçbir ilgim yoktur. Tartıştığımız için, açık açık, yüzüme baka baka bana iftira atıyor dedi.

Sanık Benan Birtanenin kendisini tehdit ettiğini öne süren sanık Görkem Doğan ise savunmasında Maktulü öldürmem için bıçağı bana Benan verdi. Öncesinde boğazıma bıçak dayadı ve Öldürmezsen seni öldürürüm dedi. Beni tehdit etti, şantaj ve tacizde bulundu diye konuştu.

"SUÇSUZ YERE CEZAEVİNDE KALIYORUM"

Cinayete iştirak suçundan yargılanan Yusuf Doğan da suçlamayı kabul etmeyerek, Ben olay tarihinde nerede olduğumu hatırlamıyorum. Böyle bir suç işlemedim.

Yaklaşık 1 yılı geçkin süredir cezaevindeyim. Ben kimseyi öldürmedim. Öldüremem. Gençliğimin en güzel yıllarında suçsuz yere cezaevinde kalıyorum dedi.

Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına ve avukatların mütalaaya karşı savunma hazırlaması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.