Baldırları ağrıyordu, genital varisi çıktı

Bacağındaki ve vücudunun çeşitli yerlerine sıçrayan ağrıları nedeniyle fıtık tanısı konulan ve hatta ameliyat olan Arzu Öztürk, ağrıları geçmeyince hastane hastane gezdi. Son olarak gittiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniği'nde genital varis teşhisi konulan Öztürk, cerrahisiz bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Baldırları ağrıyordu, genital varisi çıktı

Adana’da yaşayan 44 yaşındaki Arzu Öztürk, baldırındaki ağrıları için hastane hastane gezerek çözüm aradı ancak sağlığına kavuşamadı. Fıtık teşhisi alan ve tedavi gören Öztürk bir süre sonra ayakkabı giyemez hale geldi. Son olarak Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniği’nde yapılan tetkiklerde rahim ve yumurtalıklarının çevresinde genital varisler olduğu tespit edilen Öztürk, sağlığına kavuştu.

44 yaşındaki Arzu Öztürk, 2002 yılında ayak baldırındaki ağrılar nedeniyle zor günler yaşamaya başladı. Zamanla vücudunun birçok noktasını da etkileyen ağrılar nedeniyle tedavi amaçlı çeşitli merkezlere giden Öztürk, bazı önemli cerrahi operasyonlar da geçirdi ancak bu ağrıları bir türlü geçmedi. Geçen Mayıs ayında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğinde görevli Prof. Dr. Erol Aksungur'a başvuran Öztürk'ün yapılan tetkikleri sonucu rahim ve yumurtalıklarının çevresinde genital varisler olduğu tespit edildi. Hemen tedavisine başlanan Öztürk'e cerrahi yöntem içermeyen girişimsel radyolojik bir yöntemle işlem yapıldı, işlem sonucu Arzu Öztürk ağrılarından kurtuldu ve sağlığına yeniden kavuştu.

AYAKKABISINI BİLE GİYEMİYORDU

Yeniden sağlığına kavuşan Arzu Öztürk hastalığı süresince fıtık dahil çok ciddi cerrahi operasyonlarda dahil olmak üzere işlem yaptırmak zorunda kaldığını ancak bu işlemlerin sonunda olumlu bir sonuç alamadığını ifade ederek, ayaklarının sürekli şiştiğini, idrar yaparken çok zorlandığını hatta ağrıların vücudunun bir çok noktasına kadar yayıldığını dile getirdi. Öztürk artık ayakkabı dahi giyemeyecek hale geldiğinin altını çizerek, ancak Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniğinde yapılan işlemle sağlığına kavuştuğunu artık yürümek bir kenara koşmaya bile başladığını belirtti.

BAŞKA HASTALIKLARLA KARIŞTIRILIYOR

Prof. Dr. Erol Aksungur ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji ve Varis Lazer Merkezi olarak 5 Yılda 1500 ün üzerinde varis tedavisi gerçekleştirdiklerine vurgu yaparak, Arzu Öztürk'ün rahatsızlığının erkeklerde varikosel olarak görüldüğüne kadınlarda ise genital varis olarak adlandırıldığına değindi. Aksungur, toplum baskısı, yetişme şartları nedeniyle kadın hastaların çeşitli bölgelerdeki varislerin rahatsızlıklarını hekime anlatmaya çekindiklerine işaret ederek, hastalığın bu nedenle farklı hastalıklarla karıştırılarak yanlış teşhis ve tedavilerin gerçekleştirildiğine değindi. Kliniğe başvuran hastaların tedavisinin, rahatsızlığa yol açan damarları koil embolizasyonu ile başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Aksungur, bu yöntemle 2012 yılından bu yana 300’ün üzerinde hasta tedavi ettiklerini de sözlerine ekledi.

AĞRILAR NE ZAMAN ARTIYOR?

Prof. Dr. Aksungur, hastada ağrıların adet görme, ayakta uzun süre durma ve cinsel ilişki ile arttığına değinerek, sık idrara çıkma isteğinin arttığını, uzun süreli oturulduğunda ise kalkmakta zorluk çekildiğini, rahim ve genital bölgedeki varislerin uyluk ve dış genital bölgeye doğru uzanabildiğini söyledi. Aksungur, tedavi yönteminin Türkiye genelinde çok az merkezde gerçekleştirildiğini ifade ederek, bölgede ise Balcalı Hastanesi Girişimsel Radyoloji Kliniği olarak bu işlemleri son derece deneyimli bir ekiple başarıyla yaptıklarının altını çizdi.

Loading...