Sözcü Plus Giriş

Dolar/TL ne kadar oldu? (02.07.2019)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın G20 zirvesinde yaptığı görüşme sonrası yapılan açıklamaların piyasaları rahatlatmasıyla yönünü aşağı çeviren dolar/TL bu sabah 5.65 civarında seyrediyor.

07:05 -
Dolar/TL ne kadar oldu? (02.07.2019)

Yurt içi piyasalar için iki ana risk kaynağından biri olan İstanbul seçiminin geçen hafta geride kalmasının ardından piyasaların odaklandığı G20 zirvesi kapsamındaki Erdoğan-Trump görüşmesi de piyasaları rahatlatmış durumda.

Dolar/TL saat 15.30 itibarıyla 5.6470/5.6490’dan işlem gördü. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Gerçekleşen görüşmede Trump’ın Türkiye’ye Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi alım kararı konusunda adil davranılmadığını söylemesinin ardından Erdoğan, ABD’nin S-400 nedeniyle Ankara’ya yaptırımlar getirmeyi planlamadığını belirtti.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları sakin başladı! İşte çeyrek altın fiyatlarında son durumAltın fiyatları sakin başladı! İşte çeyrek altın fiyatlarında son durum

Erdoğan, S-400’lerin Temmuz ayının ilk yarısında teslim edileceğini ve Trump’tan hiçbir yaptırım olmayacağını doğrudan duyduğunu söyledi.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü, G20 görüşmesinden beklenenden daha iyi sonuçlar geldiğini, stratejik ortaklığa ve yaptırım olmayacağına işaret edildiğini hatırlatarak, “Ancak yaptırım konusuna Trump karar veremiyor, kongrede oylanması gerekiyor. Halihazırda kongrede bir önerge sunulu ve 31 Temmuz süreci devam ediyor” dedi.

Türkiye, Rusya’dan askeri ekipman alması halinde CAATSA adı verilen 2017 tarihli kanun kapsamında yaptırımlara maruz kalabilecek. Ayrıca Türk savunma sanayi şirketlerine de yaptırım uygulanabileceği gibi Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 savaş uçağı programından çıkarılması da söz konusu olabilir.

ABD eski Savunba Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın 7 Haziranda Türkiye’ye ilettiği mektuba ek olarak gönderilen “Türkiye’nin F-35 programına katılımının kademeli olarak sonlandırılması” başlıklı nota göre 31 Temmuz’da ABD’de F-35 eğitimi alan Türk personelin ABD’den ayrılması öngörülüyordu.

“LOKALLERİN DAVRANIŞLARI ÖNEMLİ”

Hanehalkının kemikleşmiş dolarizasyon yapısına da dikkat çeken Süllü, “Dolayısıyla piyasadaki hareketleri belli bir notaya kadar teknik analizle açıklasak da belli bir yerden sonra psikoloji devreye giriyor. Bu zamana kadar kur düştükçe dolar alan lokallerin bundan sonraki davranışları önemli” dedi ve şöyle devam etti:

“Piyasada bir yandan da TCMB’den faiz indirim beklentisi var. Bu çerçevede Perşembe günü açıklanacak olan enflasyon verisi de önemli olacak. Yüksek bir indirim beklentisi oluşturursa kurda birkaç kuruş yukarı hareket yaratabilir. G20 sonrası iyimserlik biraz daha devam eder ve şimdilik dolar/TL’de 5.50-5.70 bandında hareket görebiliriz. BIST 100’de ise dün büyük fiyatlama görüldü bugün de yataya yakın pozitif açılış olabilir. Bozucu hava olmazsa 100,600 seviyesini konuşmaya başlayabiliriz.”

TÜFE’DE GERİLEME BEKLENİYOR

Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Haziran’da aylık %0.05 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise baz etkisiyle Mayıs’taki %18.71’den %15.74’e sert gerilemesi bekleniyor.

Tahvil piyasasında seçim öncesi son işlemde %19.92 olan iki yıllık gösterge tahvilin faizi Cuma günü spot kapanışta %19.55, valörde son işlemde %19.68 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta %19.25, valörde son işlemde %19.36 seviyesindeydi.

Seçim öncesi son işlemi %16.43 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ve valörde son işlemde %16.73 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta %16.73, valörde son işlemde %16.35 seviyesindeydi.

REUTERS

Son güncelleme: 15:31 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more