Sözcü Plus Giriş

Atatürk’ün bu sözleri Kongar’ı ağlattı!

Gazeteci Prof. Emre Kongar, Tele1'deki 18 Dakika programında okuduğu Atatürk'ün Çanakkale'de ölenlerle ilgili sözleri duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

22:20 -

Çanakkale Zaferi üzerine Anzakları, Yeni Zelanda’daki 50 müslümanın katiline benzeten Erdoğan’ın sözlerine yanıt veren gazeteci Emre Kongar, katıldığı bir televizyon programında Atatürk’ün Çanakkale’de ölen yabancı askerler için söylediği sözleri seslendirdi.

Atatürk’ün işgal için gelen ve burada ölen askerler için kaleme aldığı sözleri okurken duygulu anlar yaşayan Kongar’ın o anları sosyal medyada da paylaşıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’ye gelen ve burada ölen işgal güçler askerleri ve yakınlarına 1934 yılında şu şekilde seslenmişti;

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Son güncelleme: 01:04 21.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more