İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sel ve sağanak beklenen illerde yaşayan vatandaşlara, olumsuz hava durumlarına karşı tedbirli olmaları uyarısında bulundu.

Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz 16 Ocak 2024 Salı günü için aşırı yağışlar nedeniyle 7 ilimizde turuncu uyarı, 18 ilimizde sarı uyarıda bulundu. Turuncu uyarı verilerin illerimiz: Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Mersin, Antalya. Sarı uyarı verilen illerimiz: Çanakkale, Bursa, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sinop, Çorum, Osmaniye, Hatay, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Kahramanmaraş ve Adana. Aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzlara karşı vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmaması büyük önem taşıyor. 112 Acil Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında olacaktır. Allah her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun" dedi.

MOTOSİKLET VE MOTOKURYELERE TRAFİK YASAĞI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre Çanakkale'de akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışın etkili olması bekleniyor. Bu kapsamda il genelinde beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle motosiklet ve moto kuryeler ile elektrikli skuter ve skuterlerin saat 20.00'den itibaren yarın saat 18.00'e kadar trafiğe çıkışının yasaklandığı açıklandı.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Çanakkale il genelinde beklenen olumsuz hava koşullarından dolayı 15 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 20.00den başlayarak 16 Ocak 2024 Salı günü saat 18.00e kadar motosiklet, scooter, elektrikli scooter ve moto kuryelerin trafiğe çıkması tedbiren yasaklanmıştır" denildi.