Gemlik Körfezinde Mudanya ilçesi açıklarında önceki gün saat 10.42'de yerin 8,98 kilometre derinliğinde deprem oldu. Deprem, Bursanın yanı sıra çevre illerle İstanbul, İzmir ve Tekirdağ'da da hissedildi. Bursa'da vatandaşlar, panik içerisinde sokaklara çıktı.

DENİZDEN DUMANLAR YÜKSELDİ

Mudanya ilçesi Kumyaka Mahallesi açıklarında depremden 7 dakika önce denizden duman yüksekliği görüldü. O anlar bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

UZMANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Sosyal medyada da paylaşılan görüntülerle ilgili açıklamada bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, dumanın aktif fay hatlarından çıkan radon gazı olduğunu söyledi.

NEDENİNİ AÇIKLADI

Aktif fay hatlarındaki gaz çıkışlarının normal olduğunu ve bu gaz çıkışının yeni bir depremin habercisi olmadığını vurgulayan Engin Er, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Fay hattının muhtemel kenarı burası, gaz çıkışı olabilir. Gaz çıkışları zaten Marmara Denizi içerisinde birçok noktada var. Bu olamaz diye bir şey söyleyemiyoruz, olabilir. Gayet normal, çünkü aktif fay hatlarında metan gazı çıkıyor.

*Bunun karada da örneklerini görebiliyoruz zaten. Fay hatlarından gaz çıkışı olması zaten normal. Genellikle radon gazı çıkar.

HASAR GÖREN BELEDİYE BİNASINDA TEST VE İNCELEMELER BAŞLATILDI

Öte yandan, 5.1 büyüklüğündeki depremde kolonlarında çatlaklar oluşan ve dün tahliye edilen Mudanya Belediyesi Ana Hizmet Binasında da depreme dayanıklılık testi ve incelemeleri başlatıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilen kurum tarafından, ilgili mevzuat kapsamında yapılacak test ve incelemeler sonucunda çıkacak rapora göre gerekli işlemler yapılacak.

Yüzeysel inceleme çalışmalarına katılan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, "Gerek Mudanya, gerekse de Marmara Bölgesi merkezli artçı sarsıntılar devam ediyor. Muhtemel bir felaketi en az hasarla atlatmak için tüm ekiplerimizle hazır haldeyiz. Önceliğimiz, belediye çalışanlarının ve işlemler için belediyemize gelmek zorunda kalan Mudanyalı hemşehrilerimizin güvenliğini sağlamak. Bu sebeple ana binamızda bulunan birimlerimizi, belediyemizin diğer ek hizmet binalarına yerleştirdik. Depreme karşı dirençli ve güvenli bir kent oluşturmayı hedefliyoruz. Hepimize tekrar geçmiş olsun" diye konuştu.