İrlandalı sporcu Richard Morgan, şaşırtıcı fiziği ve çalışma programıyla geçtiğimiz ay bir araştırmaya konu oldu.

Dört kez kapalı alanda kürek dünya şampiyonu olmasına rağmen, emekli fırıncı, 73 yaşında düzenli egzersiz yapmaya başlayana kadar "hiçbir zaman gerçekten spor yapmadığını" söyledi.

Washington Post'a konuşan Morgan, "Hiçbir yerden başlamadım. Bir gün birdenbire bunu yapmanın büyük bir zevk olduğunu fark ettim” dedi.

Hakkında yapılan araştırma, egzersizin zamanı geri döndürmeyeceğini ancak iyi bir fitness rutininin yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Peki Morgan nasıl bir egzersiz programı uygulayarak yaşamını uzatıyor? İşte dirayetli sporcunun egzersiz rutininin 4 temel direği…

TUTARLILIK

Tutarlılık çok önemlidir; kürek şampiyonu her gün 40 dakika egzersiz yapıyor. Araştırmacılar, Morgan'ın eğitimine olan bağlılığının, etkileyici ve kalıcı sonuçlar elde etmesine yardımcı olduğuna inanıyor.

ALTERNATİF EĞİTİM

Araştırma, Morgan'ın antrenman programının da başarısında önemli bir faktör olduğunu gösterdi.

Hafta boyunca antrenmanlarının yoğunluğunu değiştirdi. Antrenmanlarının yaklaşık %70'i kolaydı, yaklaşık %20'si zor ama tolere edilebilirdi ve tahminen %10'u maksimum çabayla gerçekleştirildi.

AĞIRLIK ÇALIŞMASI

Çalışmalar, ağırlık kaldırma ve çömelme gibi düzenli direnç antrenmanlarına katılan fitness fanatiklerinin kas gücünü artırabildiğini ve zihinsel sağlığı iyileştirebildiğini gösteriyor.

Morgan, haftada iki veya üç kez, kasları devam edemeyecek kadar yoruluncaya kadar her hareketi tekrarlayarak yaklaşık üç set boyunca yaptı.

YÜKSEK PROTEİNLİ DİYET

Araştırmacılar yaklaşık 75 kilo ağırlığındaki Morgan'ın protein ağırlıklı bir diyeti izlediğini bildirdi.

Protein, özellikle kas geliştirmeye çalışanlar için hayati bir besin olup yaşlanan yetişkinlerin kronik hastalıklara yakalanmasını önlediği biliniyor.