Önceki gün köşemde Adana’nın Meydan mahallesinde oturan Suriye uyruklu beş yaşındaki Abbas Casim adlı çocuğun uğradığı saldırıyı yazmış, başıboş sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan minik yavrunun ölümle pençeleştiğini yazmış bu konuda acil önlem alınması gerektiğini ifade etmiştim. 

Zaten çocuğun haline bakıp insanın içinin parçalanmaması mümkün değil. 

Kim olursa olsun daha hayatının baharında minik bir yavrunun lime lime olmuş vücuduna bakıpta insanın harekete geçmemesi olanaksız. 

Ama Adana’daki yetkililer adeta ölüm uykusundalar. 

Ne Adana valiliğinin, ne Belediyelerin ne de başka kurumların çıtı çıkmadı. 


Nesrin Çıtırık

Hayvan hakları savunucusu DOHAYKO Başkanı Nesrin Çıtırık dışında bir Allah’ın kulu ortaya çıkıp ne açıklama yaptı, ne de alınacak önlemlerle ilgili beyanda bulundu. 

Yazık çok yazık

Nesrin Çıtırık öyle dolu öyle öfkeli ki, anlatamam. 

Beş yaşındaki bir çocuğun başına gelenler yakında herkesin başına gelebileceğini, daha çok Abbasların alınmayan önlemler yüzünden ölümle burun buruna geleceğini söylüyor. 

Olayı duyduğu an tansiyonun yükseldiğini, öfkeden ne yapacağını bilemez hale geldiğini ifade eden Nesrin Çıtırık bakın duygularını nasıl ifade ediyor. 

“Konuyu köşenizde okuyunca çok üzüldüm. O an hemen hastaneye koşmak geldi içimden ancak asıl o hastaneye gitmesi gereken ve ilgilenmesi gereken kişi Belediye Başkanı ve yetkilileri  değil mi?  Çünkü onların görev ihmali. 4. aya döndük. Bakımevi kurmak zaman bile alsa, en azından ÖZEL KLİNİKLER ile Veteriner Hekimler Odası ile iletişim kurarak KISIRLAŞTIRMA İÇİN protokol yapıp başlayabilirdi. Oda Başkanı Nihat Köse, her zaman KISIRLAŞTIRMA için destek olacaklarını söylüyor. Bunu dikkate alsalar ya...”

Belediyenin muhtarlarla yaptığı çalıştaydan övgü ile bahsettiğini ancak burada bir kişinin çıkışta Belediye Başkanına sokakta aç ve sefil şekilde başıboş dolaşan köpeklerle ilgili ne gibi önlem alacaklarını soramadığını öne süren Nesrin Çıtırık, “Sanki baraj inşaa edecekler. Yapacakları kısırlaştırma merkezi. Adana’da Türkiye’ye örnek bir kedi kısırlaştırma merkezi var. Burada küçük ölçekli bir köpek kısırlaştırma merkezi kurulabilir. Konu çok acil. İnsanlar muzdarip, şikayetçi. Seçilmeden önce vaadleriniz havada uçuşuyordu şimdi para yok diye inliyorsunuz. Bu işi yapamayacaksınız gidin hemen yapacak biri mutlaka çıkacaktır” diye düşüncelerini ifade ediyor. 

Buradan anlaşıldığı gibi durum gerçekten vahim. İlçe belediyeleri köpek kısırlaştırma konusunda harekete geçmeli ve kısa  zamanda soruna çözüm getirmeli. 

Adana Valisi sayın Köşger’in de ilgili birimlerin harekete geçmesi konusunda derhal talimat vermesi ve konunun takipçisi olması beklenmektedir. 

Biz susmayacağız. 

Bu mesele çözüme kavuşuncaya kadar yazmaya, konuyu gündemde tutmaya ve Demokles’in kılıcı gibi yetkililerin enselerinde boza pişirmeye devam edeceğiz.