Los Angeles, 2020'den beri ilk kızamık vakasıyla karşı karşıya...

Los Angeles Uluslararası Havalimanı'na önceki gün inen bir yolcu, 2020'den bu yana Los Angeles'ta görülen ilk kızamık vakasının kaynağı haline geldi.

Los Angeles'ta ikamet eden kişinin 25 Ocak günü saat 17.00'de Tom Bradley Uluslararası Terminali 157 numaralı kapıya gelen bir Türk Hava Yolları uçağında yolcu olduğu açıklandı.

Hastalığın ortaya çıkmasından sonra ABD'li yetkililer açıklama yaparak hastanın hareketlerini inceledi. Yetkililer saat 17:00 ile 21:00 arasında Terminal B'de bulunan herkesin hastalığa maruz kaldığını ve kızamığa yakalanma riski altında olduğunu duyurdu.

UÇAKTAKİLERİ BİLGİLENDİRDİLER

Los Angeles halk sağlığı yetkilileri, bu hastaya yakın oturan Türk Hava Yolları yolcularını olası kızamık konusunda bilgilendirdiklerini duyurdu.

ABD'ye yapılan uluslararası uçuşlarda bulaşıcı hastalığı araştırmak üzere Los Angeles Halk Sağlığı Departmanı ile birlikte çalışan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre kızamık virüsü, enfekte bir kişi bölgeyi terk ettikten sonra iki saate kadar havada yaşayabilir.

Uçuşun ardından enfekte kişi Northridge Chick-fil-A isimli fast food zincirinde mola verdiği belirtildi.

İlçe sağlık yetkilileri, 18521 Devonshire St. adresindeki restoranda akşam 8 ile 10:30 saatleri arasında bulunan müşterilerin kızamığa yakalanma riski altında olabileceğini söyledi.

Olası bulaşmanın meydana gelmiş olabileceği diğer yerler de sağlık departmanı tarafından araştırılmaktadır.

VAKALAR ARTIYOR

CDC, ABD'de görülen kızamık vakalarında son dönemde artış olduğunu açıkladı.

1 Aralık ve 23 Ocak tarihleri arasında ajansa, uluslararası yolcular tarafından doğrudan getirilen yedi kızamık vakası ve her biri beşten fazla vaka içeren iki salgın da dahil olmak üzere 23 doğrulanmış ABD kızamık vakası bildirilmişti.