Süper Lig'in 14. haftasında Trabzonspor, kendi evinde Kayserispor ile karşılaştı ve 1-0'lık skorla mağlubiyet yaşadı. Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Trabzonspor'un teknik direktörü Abdullah değerlendirmelerde bulundular.

Abdullah Avcı, Dünya Engelliler Günü'nü anarak açıklamalarına başladı ve "6 maç oldu geleli. İlk mağlubiyetimizi aldık. Oyun olarak da bugün performans olarak da kötü bir maçtı. Hem oyun hem de bireysel performans olarak belki de geldiğimiz günden itibaren en sıkıntılı oyun. Ama 6 maçın genelinde kazanırken üst üste veya berabere kaldıklarımız da dahil şu ifadeyi kullandım; 'Çok çalışmamız çok tekrar yapmamız lazım.' Bugün kazansak da berabere de bitse yine bunu söyleyecektim. Zamanı gelince hem hazırlıklarımızı yapmamız hem de organizasyon ve kalitemizi yükseltmemiz lazım diye ifadeler de kullandım. Bugün itibarıyla 16 oyuncu yani 5 değişiklik yaptık, göremediklerimizi görmeye ve bu organizasyona katkı sağlamalarını düşünüyorduk. Ama bugün bireysel olarak performansları olarak maç kötüydü. Pozisyon mu var, bazen iyi yaptığımız bazen genelde yapamadığımız oyun tadı-tuzu olmayan bir maç oynadık. Normalde kaybetmememiz gereken bir durum. Özür diliyoruz, çalışmaya geliştirmeye devre arası itibariyle hazırlık yapmaya çünkü maç organizasyonları neler oynadıklarını görmek adına hem devre arası hem sezon sonu için ciddi bir şekilde hazırlık yapacağız. Onun için ilk mağlubiyetimiz üzülüyoruz" şeklinde konuştu.

Avcı, oyuncuların performansını değerlendirirken, "Bugün itibarıyla baktığımızda oyun da performans da çok kötü. 'Şu oyuncu çok iyi oynadı' diyebilir miyiz, diyemeyiz. Oyun içinde bazen doğru yaptığımız şeyler var yapamadıklarımız var. Mevcudu nereye kadar çekebiliriz devre arası ve sene sonu bize daha net bir şekilde gösterecek" dedi.

"BUNLARLA YAŞAMALIYIZ"

Trabzonspor'un teknik direktörü Abdullah Avcı, taraftarların duygusal dalgalanmalarını ve oyunculara gösterdikleri farklı tepkileri anlattı.

Avcı, "Ömür buranın oyuncularından Pepe de buranın oyuncusu. İkisi de Trabzonspor forması giyiyor. Duygularda bazen inişli-çıkışlar olabilecektir. Alkışladığı da oldu, bunlar bunun içinde var. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Bu işi yapıyorsak bunlar bunun içinde var. Bunlarla yaşamaya alışmak zorundayız" açıklamasında bulundu.

Avcı ayrıca, Pepe'nin sağlık durumu hakkında bilgi vererek, yarın yapılacak MR incelemesi sonrasında durumun netleşeceğini belirtti.

"UMUT YATIRIM AMAÇLI ALINDI"

Trabzonspor'a yeni katılan genç oyuncu Umut Güneş hakkında da konuşan Avcı, "Umutla ilgili. Burası büyük bir camia. Bazen Anadoludan ya da farklı yerlerden gelen oyuncuları büyük camialarda hissettikleri baskı farklıdır. Umut da bu ligde oynamış bir oyuncudur. Kulübümüzün yatırım amaçlı aldığı bir oyuncu. Doğru zamanda doğru şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bugün itibarıyla da ilk süresini aldı. Belki çarşamba günü kupa maçımız var. Trabzonsporun önemli hedeflerinden bir tanesi Türkiye Kupası ve Avrupa kupaları için ona hazırlanacağız. Umutun performansı da devre arası önümüzdeki sene için bize bilgi verecek. Yerli oyuncu, yetenekli oyuncu ama maç performansı onlar hepsini değerlendireceğiz. Zaman içinde daha net görünür diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"MAÇI KAZANSAYDIK RİSK ALDI DERLERDİ"

Trabzonspor'un başarılı teknik direktörü Abdullah Avcı, Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak takım stratejisinin farklı olduğunu vurguladı.

Avcı, "Bugünü özellikle oyuncu performansı olarak değerlendirebiliriz. Bence 6 maçın performans olarak genel olarak hem oyuncu hem oyun olarak en kötüsü olduğunu düşünüyorum. Sivas maçında geri düşmemize rağmen buna cevap verebilen bir takım olduk. Hatta 2-2'den sonra maçı da koparabilirdik. Burada birtakım eleştireler de olacak. Orta sahada bu olsaydı veya şu olsaydı. Veya 2-2'den sonra da farklı eleştireler gelecekti. Maçı kazansaydık da 'çok büyük risk aldı da oynadı kazandı' derlerdi. Ama bugünü ne oyun olarak ne oyuncu performansı olarak hiçbir değerlendirmesi yok. Bunu zamana bırakmak, performansları görmek lazım. Zaman zaman bütün kulüpler içinde bu kırılmalar ve değişimler olabiliyor. Bunun örneklerini şimdi de görüyoruz, bizde de gördük Avrupada da gördük. Benzer iki tane takım şampiyonluk yaşadı. Biri Trabzonspor biri Napoli. Hemen hemen aynı benzerlikleri bir sene sonra yaşanabiliyor. Onun için bu süreci doğru tespitler yapıp, çalışarak taraftarımızın da bize verdiği desteklerle beraber en iyi hale getirmeye çalışıyoruz" şeklinde konuşarak açıklamalarını sonlandırdı.