1861'den suikasta uğrayıp öldüğü 1865'e kadar bugünkü ismiyle Amerika Birleşik Devletleri'ni yöneten Abraham Lincoln, başkent Washington'ı etkisi altına alan sıcak hava dalgasına yenildi. Lincoln'ün balmumu heykelinin önce başı gitti, sonra bacaklarından biri eriyerek gövdesinden ayrıldı ve oturduğu sandalye adeta yere gömüldü. 

REPLİKA SICAĞA DAYANAMADI

Lincoln Anıtı'nın 2 metrelik balmumu replikası, şu anda onarımda ve ABD'nin 16. Başkanı'nın kafasını boynuna bağlayan teller henüz mumla kaplanmadı. Hafta sonu başkenti kavuran sıcaklıklar bu hafta boyunca da etkisini sürdürüyor. Bu nedenle onarım çalışmaları sırasında kullanılan malzemelere çok dikkat ediliyor. Öte yandan yerel medya, Lincoln'ün balmumu başının bu hafta sonu yerine takılacağını bildirdi.

KÖLELİĞİN SON BULDUĞU YERDE

Balmumu anıt, Washington DC'deki Camp Barker anısına yapılan sanat alanında duruyor. Bu alan 1800'lü yıllarda köle olan ve Lincoln ile  özgürlüğüne kavuşmuş Afrikalı Amerikalılar'a ev sahipliği yapan bir İç Savaş dönemi mülteci kampı. Şimdi bir ilkokula ev sahipliği de yapan alan Virginialı Sandy Williams'ın balmumu heykeller serisinin bir parçası. 

Enstalasyon, "DC'nin İç Savaş dönemi Kaçakçılık Kampları tarihine doğrudan bir yorum" olarak değerlendirilirken kâr amacı gütmeyen CulturalDC tarafından sipariş edildi. BBC'den Rachel Looker'ın kaleme aldığı yazısında replikanın, popüler kamusal anıtların ve kültürel sembollerin üçüncü enstalasyonunun bir parçası olduğu değerlendiriliyor. Kentte bu hafta boyunca yüksek sıcaklıkların devam etmesi bekleniyor.

GERÇEĞİ 13 METRE

Amerikan İç Savaşı'nın kahramanı olan Lincoln ABD'nin 16. başkanı olarak halkın sevgi ve saygısını yaşamını yitirdikten sonra bile kazanmaya devam eden ikonik bir kahraman. Dört yıllık başkanlık sürecinde köleliği büyük ölçüde ortadan kaldırmayı ve ABD ekonomisini modernleştirmeyi başaran Lincoln'ün 1915'te temeli atılan ve 1922 yılında tamamlanan gerçek anıtı Washington Anıtı ile Capitol'a doğru bakar. Anıt hoşgörü, doğruluk ve kararlılığı simgeler. 13,4 m yükseklikteki 36 mermer sütundan oluşan anıt başkent Washington'ın en popüler turistik noktalarından biri.