Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, yaptığı açıklamada zorlu ekonomik ve çalışma koşullarının gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini belirtti.

"ENFLASYONUN YÜKSEK OLDUĞU BİR ORTAMDA YETERSİZ KALIYOR"

Aile Sağlığı çalışanlarının açlık sınırında yaşadığını ve beklenen enflasyon fark zammının yetersiz olduğunu ifade eden Kandemir, şu ifadeleri kullandı:

"Zorlu ekonomik ve çalışma koşullarının gün geçtikçe iyileşmesi beklenirken daha da kötüye gitmesini acı bir şekilde yaşıyoruz. Sahada görev yapan birçok arkadaşımız, özellikle Aile Sağlığı çalışanları açlık sınırında yaşamaya çalışıyor. 

Beklenen enflasyon memur ücret artışı, açıklanan enflasyon oranıyla yüzde 19 olacak. Ancak bu artış, daha birkaç gün önce açıklanan elektrik zammının yüzde 38 olduğu bir dönemde ve gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğu bir ortamda yetersiz kalıyor. 

Hayat pahalılığı her geçen gün artarken, memur maaşları bu koşullara ayak uydurabilecek düzeyde değil." 

"İYİLEŞTİRME ACİLEN YAPILMALIDIR”

Dr. Kandemir ayrıca, Aile Sağlığı Merkezlerinin tüm giderlerinin sabit bir ödenekle Aile Hekimleri tarafından karşılandığını ve bu durumun Aile Sağlığı Merkezlerini kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını söyledi. Dr. Kandemir, "Aile hekimliği harcama kalemlerinin artış oranı; kiralar, tıbbi malzemeler, personel giderleri, elektrik gibi giderler düşünülünce çok daha fazla. Memur zammı refah payı dışında Aile hekimliği çalışanları için Aile sağlığı merkezlerinin sürdürülebilir hizmetini sağlayacak iyileştirme acilen yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.