CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır Tarım Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde TBMM kürsüsüne 1930 yılında Atatürk’ün traktör kullanırken çekilen fotoğrafı ile çıktı. Başarır, ‘’Grup Başkanvekiliniz ‘Traktörü bu ülkeye AKP getirdi’ diyor. Burası Atatürk Orman Çiftliği, Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 1930’larda traktör kullanıyor’’ dedi.

AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta önceki gün TBMM'’de yaptığı konuşmada AKP’den önce Türkiye’de traktör olmadığını öne sürmüştü.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır Tarım Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde TBMM kürsüsüne 1930 yılında Atatürk’ün traktör kullanırken çekilen fotoğrafı ile çıktı. Başarır şunları söyledi:

- 1949’da bu ülkede kayıtlı 6 bin 500 tane traktör vardı. Bugün de icradan satılık 6 bin traktör var, utanın. Atatürk Barajı’nı siz yaptınız, tekerleği siz buldunuz, parayı siz buldunuz. Bence yalanı da siz buldunu. Bu ülkede nüfus sürekli artmış, 10 milyon da Suriyeli gelmiş ama çiftçi gitmiş.

GERÇEKLERİ KONUŞUN

- 2002'de 1,10 kuruş olan mazot 38 lira olmuş, Üre gübresi ton başına 237 liradan 60 kat artmış. DAP gübresi 354 liradan 55 kat artmış. Çiftçi tarlasını satmak zorunda kalıyor. Bir Grup Başkan Vekili traktörle ilgili bir şey söyledi, Traktörü de bu ülkeye siz getirmişsiniz. Üzüntü duyuyorum, gerçekleri konuşun.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Tarım Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, ‘’ Yem ve gübreyi sübvanse etmeyi, tarımda kullanılan mazottan ÖTV ve KDV’yi kaldırmayı düşünüyor musunuz? AKP Grup Başkan Vekili “AKP iktidarından önce traktör yoktu” dedi, siz de bu görüşte misiniz?" diye sordu. Bakan ise bu soruyu cevaplamadı.