İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 27 Nisan'da yapılacak Olağanüstü Genel Kurul'da aday olmayacağını "Seçim sonuçları kapsamında ödediğim bedele razıyım" diyerek duyurdu.

Akşenerin bu açıklamasının ardından partinin önemli isimleri de liderlik koltuğuna aday olduklarını duyurmaya başladı. 

"EVET, BEN DE ADAYIM"

O isimlerden biri İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Koray Aydın. Sözcü yazarı İsmail Saymaz'ın konuya ilişkin sorusan yanıt veren Koray Aydın aday olduğunu duyordu.

Saymaz Aydın'la görüşmesini "Az önce Koray Aydın’la görüştüm. 'Siz de genel başkanlığına aday mısınız?' diye sordum. 'Evet, ben de adayım' dedi" ifadeleriyle aktardı. 


İYİ Parti lideri Meral Akşener ve TBMM Grup Başkanı Koray Aydın

Aydın daha sonra adaylığına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

 "Bilindiği üzere İYİ Parti’miz, 27 Nisan 2024 tarihinde seçimli olağanüstü kurultay kararı almıştır. Bu bağlamda kararın alındığı günden bu yana milletvekillerimiz, parti yöneticilerimiz, il ve ilçe başkanlarımız, kurultay delegelerimiz ve partimize emek vermiş pek çok dava arkadaşımızla yürüttüğümüz istişareler sonucunda genel başkan adayı olmaya karar vermiş bulunmaktayım.

Büyük fedakarlıklarla partimizi kuran, bugünlere getiren, aldığı olağanüstü kurultay kararıyla partimizin önünü açan ve yeniden aday olmayacağını açıklayan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'e teşekkür ediyorum.

Kurucu Teşkilat Başkanı olduğum ve bir evlat gibi büyüttüğümüz İYİ Parti'mizi yeniden ayağa kaldırmak, Türkiye'ye yeniden umut olmasını sağlamak ve partimiz için emek veren bütün dava arkadaşlarımızı birlik, bütünlük ve kardeşlik hukukuyla bir araya getirmek amacıyla; kutlu bir yola çıkmış bulunuyoruz. Niyetimiz hayırdır, akıbetimiz hayır olsun. Yüce Allah yar ve yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.


 İYİ Parti lideri Meral Akşener ve TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu

"KAYITSIZ KALMAM MÜMKÜN DEĞİL"

Bir diğer aday ise İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu oldu. X hesabından Akşener'in adaylıkla ilgili açıklamasını alıntılayan Dervişoğlu kendi adaylığını da ilan etti.

Dervişoğlu açıklamsında "Böylesini kritik bir eşikte gelişmelere kayıtsız kalabilmem ve tarihin üzerime yüklediği sorumluluktan uzak durabilmem mümkün değildir." dedi.  


Müsavat Dervişoğlu

Dervişoğlu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, 27 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Kurultayımızla ilgili bir açıklamada bulunmuş ve kapsamlı bir değerlendirmeyle birlikte aday olmayacaklarını kamuoyuna ilan etmişlerdir. 
Aldıkları kararı her zaman olduğu gibi saygıyla karşılıyorum.

Böylesini kritik bir eşikte gelişmelere kayıtsız kalabilmem ve tarihin üzerime yüklediği sorumluluktan uzak durabilmem mümkün değildir.

Sürecin, usulüne ve geleneklerimize uygun olarak yürütülmesini temin amacıyla;  
Öncelikle partimizin kurulduğu günden itibaren büyük emekler sarf ederek bugünlere gelmesini sağlayan Kurucu Liderimiz ve aile büyüğümüz Sayın Meral Akşener’i ziyaret edip hayır duasını alacak, sonrasında da değerli dava arkadaşlarımız ve teşkilat mensuplarımızla birlikte partimizi TBMM’de temsil eden değerli milletvekillerimizle istişarelerde bulunacağım.

Aldığımız kararın ülkemize, milletimize ve partimize hayırlar getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.

27 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan Seçimli Olağanüstü Kurultay’da Genel Başkanlığa aday olacağımı kamuoyunun bilgi ve takdirlerine arz eder, saygılar sunarım."


Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın

ADAYLIĞINI SAAT 13.00'DA İLAN EDECEK

Genel başkanlık koltuğuna aday olan bir diğer isim de İYİ Parti Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tolga Akalın. Aday olacağını Akşener'in kararından önce duyuran Akalın resmi olarak bugün saat 13.00'da parti genel merkezinde yapacağı toplantı ile kamuoyuyla paylaşacak. 

İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, geçen perşembe günü, olağanüstü kurultayda genel başkan adayı olacağını duyurmuştu.