İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 'Türkiye’nin Huzuru Toplantısı’ kapsamında Kayseri'yi ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde küçük yaşta bir çocuğa cinsel istismar iddiaları sonrası Suriyelilere yönelik saldırı ve linç girişimleri yaşanmıştı. 

Çıkan olaylar Türkiye'nin birçok iline yayılmış, 455'i Kayseri'de olmak üzere binin üzerinde kişi gözaltına alınmıştı. 

Olayların başladığı Kayseri'ye giden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri'de Vali Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti. 

Sonrasında ise AFAD Güvenlik Toplantısı'na katılan Yerlikaya burada basın toplantısı düzenledi. 

"TOPLAM 28 KİŞİ TUTUKLAND"

Kayseri ve sonrasında birçok ilde yaşanan olaylara ilişkin bilgileri paylaşan Bakan Yerlikaya şunları söyledi: 

30 Haziran günü, Kayseri'de çirkin bir olay yaşandı. Bunun üzerine Kayseri'de bazı eylemler meydana geldi.  Bu olaylar sonrası kentte 855 şahıs gözaltına alındı. Bunların 13'ü tutuklandı, 145'i hakkında adli kontrol kararı verildi. 

Kayseri'de gözaltına alınan şahıslardan 468'inin 50 farklı suçtan adli kaydı bulunuyor. Bu suçlar arasında göçmen kaçakçılığı, kasten yaralama, yağma, hırsızlık, cinsel istismar, tehdit-hakaret, uyuşturucu, mala zarar verme, dolandırıcılık ve şantaj gibi suçlar da var.

Türkiye genelinde ise benzer olaylar nedeniyle Toplam 1.065 şahıs gözaltına alındı. Bunların 28'i tutuklandı; 187'si hakkında adli kontrol kararı verildi.

BOT HESAPLARDAN KIŞKIRTMA

Göçmen konusuyla ilgili özellikle sosyal medyada provokasyona yönelik bir süreç yaşanıyor. Bot hesaplar tarafından manipülatif, olumsuz ve gerçek dışı paylaşımlar yapılıyor. Yüzde 38'e çıktı bot hesapların oranı.

Göreve başladığımdan beri gördüğüm en yüksek oran bu. Negatif paylaşım oranı da yine o da bir rekor kırdı. Yüzde 68'i geçti.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız, Güvenlik Daire Başkanlığımız ile koordineli yapılan çalışmalar sonrası Kayseri'deki olaylarla ilgili provokatif ve dezenformasyon içerikli paylaşım yaptığı değerlendirilen 6'sı yurt dışında olmak üzere toplam 189 hesap yöneticisi tespit edildi. 108 şahıs yakalandı, bunlardan 12'si tutuklandı. 6'sının işlemleri devam ediyor, 38 adli kontrol, 52 serbest bırakıldı.

"KAYSERİ'DE KAÇ GÖÇMEN VAR"

Kayseri'deki göçmen sayısına ilişkin bilgileri de paylaşan Bakan Yerlikaya, "Kayseri'de bugün itibarıyla 96 bin 610 düzenli göçmen bulunuyor. Bunların 83 bin 142'si geçici koruma altındaki Suriyeliler, 6 bin 72'si ikamet izni olanlar, 7 bin 396'sı ise uluslararası koruma kapsamında kalanlar.  Kayseri Geri Gönderme Merkezi'nden 3 bin 613 düzensiz göçmen sınır dışı edildi, diğerlerinin sınır dışı işlemleri devam ediyor" dedi.

"IRKÇI VANDALLIĞA "BOYUN EĞMEYECEĞİZ"

Vatandaşlara da seslenen Yerlikaya "Provokasyonlara gelmeyelim" uyarısında bulundu. "İtidali elden bırakmayalım" diyen Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Hukuk dışı yollarla insanlara, çevreye, mallara zarar vermeyelim. Devletimiz, güçlüdür. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir.

Yüce Türk adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi bu sinsi tuzağa düşmeyeceğiz. Irkçı vandallığa boyun eğmeyeceğiz.

Bayrağımıza uzanan elleri kırdığımız gibi mazlumlara uzanan elleri de kırmasını biliriz. Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle, suç ve suçlularla, provokatörlerle mücadelemizi en güçlü şekilde sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz"