Altın fiyatları Orta Doğu'daki gerilimin azalması ve Fed'in faiz oranlarını yüksek tutacağına dair işaretlerin etkisiyle düştü.

Dün neredeyse iki yılın en büyük günlük düşüşünü kaydeden ons altın yeni günde de kayıplarını sürdürüyor.

Değerli metal, İsrail ile İran arasındaki anlaşmazlığın artacağı endişelerinin azalmasıyla pazartesi günü yüzde 2,7 oranında değer kaybederek ons başına 2 bin 300 dolara kadar geriledi.

Yeni günde de düşüşünü sürdüren ons altın, dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 1 düşerek 2 bin 295 dolara gerilemesinin ardından saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,8 azalışla 2 bin 310 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 2,4 azalışla 2 bin 433 liradan tamamlamasının ardından bugün resmi tatil nedeniyle piyasalar kapalıyken önceki kapanışının yüzde 0,7 altında 2 bin 416 lira seviyesinde bulunuyor.

Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 190 liradan, cumhuriyet altını 16 bin 690 liradan satılıyor.

ITC Markets kıdemli döviz analisti ve uluslararası ekonomist Richard Grace bir notunda, Orta Doğu'daki gerilimin azalmasının bir miktar kâr elde edilmesini sağladığını ve altın fiyatlarındaki son artış göz önüne alındığında bazı taktiksel açığa satışların gerçekleşmiş olabileceğini söyledi.

Külçe altın, jeopolitik risk, merkez bankası alımları ve Çinli tüketicilerden gelen taleple desteklenen kazançlarla şubat ayının ortasından bu yana yaklaşık yüzde 16 yükseldi.

YATIRIMCILAR ABD VERİLERİNİ TAKİP EDİYOR

Diğer bir yandan yatırımcılar Fed'i ve ABD'nin ekonomik verilerini takip ediyor.

Analistler, Fed'in politika faizini Temmuz 2023'ten bu yana son 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutmasına rağmen son dönemde ABD'de açıklanan verilerin ekonomideki canlılığa işaret ettiğini anımsatarak, bu durum para piyasalarındaki fiyatlamaları da zorlaştırdığını ifade ediyor.

Para piyasalarında, Fed'in mayısta politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın haziranda faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 15, temmuzda yüzde 41 ve eylülde yüzde 64 ihtimalle fiyatlanıyor.

Hafta içinde yoğun veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, perşembe günü açıklanacak ABD büyüme verilerinin söz konusu fiyatlamalar üzerinde etkili olabileceğini dile getiriyor.