Genellikle "erkek menopozu" olarak adlandırılan andropoz, "erkeklerde yaşlanmaya bağlı hormon değişiklikleri" olarak tanımlanıyor.

Sağlık kuruluşu Mayo Clinic, erkeklerde testosteron seviyelerinin 40 yaşından sonra yılda ortalama %1 civarında azaldığını söylüyor.

Yaşlandıkça bu seviyeler düşmeye devam edebilir, bazı erkeklerde zirve seviyelere kıyasla, 70 yaşına gelindiğinde %50'ye varan azalma rapor ediliyor.

Erkeklerde bu hormonal değişiklik, libido azalması, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, ateş basması, erektil disfonksiyon, kısırlık ve kas kütlesinde azalma gibi semptomlara neden olabiliyor.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Andropoz için belirlenmiş bir tedavi bulunmamakla birlikte, testosteron replasman tedavisi (TRT) ve yaşam tarzı değişiklikleri erkeklerin hormonlarını yenilemelerine yardımcı olabilir.

Reçeteli testosteron enjeksiyonları, topikal jel veya krem, ağızdan alınan ilaçlar veya bantlar, hormon düzeylerini istikrarlı bir şekilde artırmak için kullanılabilir ve erkeklerin cinsel dürtüyü artırma ve yorgunluğu yenme gibi semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Uzmanlar ayrıca bazı yaşam tarzı değişikliklerinin yaşlanan erkeklerin testosteron düzeylerini artırmasına yardımcı olabileceğini de belirtti. Dengeli bir egzersiz yaşam tarzı, sağlıklı bir diyet ve iyi bir uykunun, sağlıklı testosteron seviyelerini koruduğu biliniyor.