Apple, yönetim kurulunda değişiklik yaptığını duyurdu. Yapılan basın açıklamasında şirket, Al Gore ve James Bell'in bu yıl yönetim kurulundan emekli olacağını söyledi. Ayrıca The Aerospace Corporation'ın eski başkanı ve CEO'su Dr. Wanda Austin de Apple'ın yönetim kurulu üyeliğine aday gösterildi.

Hem Gore hem de Bell, yöneticilerin 75 yaşını doldurduktan sonra yeniden seçilmeyi kabul edemeyeceklerini öngören bir politikaya uygun olarak Apple'ın yönetim kurulundan emekli oluyor.

Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Al Gore, Apple'ın yönetim kurulunda iki görev üstlendi; kişiler ve ücret komitesi ile aday gösterme ve kurumsal yönetim komitesinde görev yaptı. Gore, 2003'ten beri Apple'ın yönetim kurulu üyesiydi.

The Boeing Company'nin eski CEO'su ve Kurumsal Başkanı James Bell ise denetim ve finans komitesi üyesi olarak Apple'ın yönetim kurulunda görev yaptı. Bell, Apple'ın yönetim kuruluna ilk kez 2015 yılında katılmıştı.

Bell ve Gore, Bob Iger'in 2019'da istifa etmesinden bu yana Apple'ın yönetim kurulundan ayrılan ilk kişiler oldu. O zamanlar Iger, istifa nedeni olarak video akışı endüstrisinde Apple ile Disney arasındaki rekabeti göstermişti.

Apple CEO'su Tim Cook, Gore ve Bell'in ayrılışıyla ilgili şunları söyledi:

“Al ve James'e uzun yıllar boyunca Apple'a verdikleri hizmetlerinden dolayı derinden minnettarız; onların içgörüleri, enerjileri ve değerleri bizi pek çok açıdan daha güçlü bir şirket haline getirdi. Al, 20 yılı aşkın bir süredir, kullanıcılarımızın gizliliğini korumaya yönelik koşulsuz desteğinden, çevre ve iklim sorunlarına ilişkin eşsiz bilgisine kadar, çalışmalarımıza inanılmaz derecede katkıda bulundu. James'in kendini adaması olağanüstüydü ve kendisine yıllar boyunca denetim, finans ve çok daha fazla alanda sunduğu önemli bakış açıları ve derin uzmanlığı için minnettarız."

Apple ayrıca bugün Dr. Wanda Austin'in yönetim kurulu üyeliğine aday gösterildiğini de duyurdu.