Yakın zamanda Pediatrics dergisinde yayınlanan yeni çalışmayı yöneten Michigan Eyalet Üniversitesi'nden yardımcı doçent Dr. Gayle Shipp, "Sağlık profesyonelleri bu çalışmanın bulgularını tüm kadınlar arasında, özellikle de obezitesi olan kadınlar arasında emzirmeyi teşvik etmek için bir fırsat olarak kullanabilir" dedi.

Çalışma için, 16 eyalette ve Porto Riko'da 8.134 çift anne ve çocuğun vücut kitle endeksleri (VKİ) kaydedildi.

Araştırmacılar, çocukların 2 ila 6 yaşına geldiklerinde aldıkları boy ve kiloyu akranlarınınkiyle karşılaştırarak katılımcıların vücut kitle endeksi puanlarını hesapladılar.

İLK 3 AY YETERLİ OLDU

Bilim insanları, annenin hamilelik öncesi VKİ'sine bakılmaksızın, bebeği ilk üç ay boyunca herhangi bir miktarda emzirmenin çocuk VKİ puanlarının düşmesine yol açtığını buldu.

Bebek 3 aylıkken yalnızca emzirme, hamilelik öncesi kilosu normal aralıkta olan kadınlar için daha düşük çocuk VKİ puanı anlamına geliyordu.

Anne sütüyle beslenilen her ek ay, özellikle hamile kalmadan önce fazla kilolu veya obez olan anneler için de, çocuk VKİ skorlarının önemli ölçüde azalmasıyla ilişkilendirildi.

Dr. Shipp, "Bulgularımız, emzirmenin, özellikle hamilelikten önce obezitesi olan anneler için, çocukluğun ilerleyen dönemlerinde daha düşük kiloya katkıda bulunabileceğini öne sürüyor" dedi.

Vitaminler, mineraller, besinler ve antikorlar açısından zengin olan anne sütünün, astım, Tip 1 diyabet, ani bebek ölümü sendromu ve diğer rahatsızlıkların gelişme riskini azaltmak da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı sağladığı biliniyor.