Çoğu insan bisküvisini yerken çayına batırmaktan zevk alır. Ancak doğru zamanlama olmazsa bisküvi, çayın sıcaklığıyla eriyerek parçalanır. Artık bilim insanları, yaptıkları çalışmayla, “optimum ıslatma süresi”ni tespit etmeyi başardı.

Ayrıca bisküvinin çok ıslandığı ve kırılmaya veya parçalanmaya başladığı nokta olan “daldırma tehlike bölgesi” hakkında da işe yarar tahminlerde bulundular.

Buna göre, çoğu bisküvinin yalnızca milisaniyelerle batırılması gerekiyor. Uzmanlar çoğumuzun bisküvileri çok uzun süre çaya batırdığımızı söylüyorlar.​

Araştırmanın başındaki Dr. Helen Pilcher, "Her bisküvi doku, yapı, tat ve boyut bakımından benzersizdir ve tüm bu faktörler onun batırılabilirliğini etkiler. Biz de bisküviler için en uygun batırma süresini belirledik." dedi.

BİR SANİYEDEN KISA SÜRDÜ

Her bir bisküvi, 60°C ila 65°C sıcaklıkta tutulan taze hazırlanmış bir fincan çaya (sütlü ancak şekersiz) dikey olarak orta noktasına batırıldı.

Sonuçlara göre "optimum ıslatma süresi", bisküvinin ağırlığının fazladan yüzde 20'sini emdiği ve hem lezzet hem de yapı açısından en iyi durumda olduğu zaman ortaya çıkıyor.

Denenen 10 bisküviden altısı için en uygun batırma süresi bir saniyeden kısa sürede gerçekleşti.

Ancak uzmanlar, çikolata kaplı bir çeşidi tercih ettiğinizde optimal batırma süresinin önemli ölçüde uzadığını tespit etti.

Araştırma, İngiliz bilim insanı Dr. Helen Pilcher'ın önderliğinde bir bisküvi markası tarafından yaptırıldı.