Hong Kong'daki araştırmacıların bulguları, bağırsak mikrobiyomunun belirli bileşenlerinin (hayvanların sindirim sistemlerinde yaşayan bakteri, mantar ve virüsler de dahil olmak üzere mikroorganizmalar) hastalığın teşhisi için yeni bir yol sağlayabileceğini öne sürüyor. 

Otizm, otizm spektrum bozukluğu (ASD) olarak da adlandırılır, yaşam boyu süren, gelişimsel bir durumdur. Bir kişinin iletişim kurma, etkileşim kurma ve bilgiyi işleme biçimini etkiler.

Genellikle otizm tanısı için laboratuvar testlerine gerek yoktur, yalnızca bir uzman tarafından gözlem yapılması gerekir. Ancak bazı durumlarda çocuklar otizm tanısı için dört yıla kadar bekleyebilir.

Çalışmaya katılmayan beslenme ve mide-bağırsak sağlığı konusunda bağımsız danışman Dr. Elizabeth Lund, "Dışkı örneklerinin analizinin tanıya yardımcı olabileceği fikri çok heyecan verici, çünkü şu anda değerlendirilmeyi bekleyen çok sayıda çocuk ve yetişkin var. Mevcut süreç çok uzun ve doğru tanı koyabilecek şekilde eğitilmiş psikolog, psikiyatrist gibi klinisyen eksikliği var."

"Araştırmacılar haklı olarak, bu verilerin farklı mikrobiyomun otizme neden olup olmadığını veya otizmli çocuklarda gözlemlenen farklılıklara diyet farklılıklarının veya diğer çevresel faktörlerin mi yol açtığını söyleyemeyeceğini belirtiyorlar." dedi.

1.627 ÇOCUK ARAŞTIRMAYA DAHİL EDİLDİ

Yetişkinlerde otizmin belirtileri arasında başkalarının ne hissettiğini anlayamamak, sosyal durumlarda kaygılanmak, katı bir rutine sahip olmak veya istemeden kaba görünmek yer alıyor. Otizmli çocuklar ise göz temasından kaçınabilir ve isimleri söylendiğinde tepki vermeyebilirler.

Hong Kong Çin Üniversitesi'nden Siew Ng ve meslektaşları, 1 ila 13 yaş aralığındaki, otizm spektrum bozukluğu olan ve olmayan 1.627 çocuktan alınan dışkı örneklerini analiz etti.

Bağırsak mikrobiyomunun belirli bakteriyel ve bakteriyel olmayan bileşenlerinin ve bunların işlevlerinin hem erkek hem de kız çocuklarda otizm spektrum bozukluğuna (OSB) katkıda bulunabileceğini buldular.

Diyet, ilaç kullanımı ve diğer sağlık koşulları gibi ek faktörleri de göz önünde bulundurarak, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda mikrobiyomun çeşitli bileşenlerinin değiştiğini tespit ettiler.

Araştırmacılar, örneğin bakteriler gibi tek bir bileşene bakmaktan ziyade, tanıyı daha doğru hale getiren 31 farklı mikrop ve işlevi temel alan bir model oluşturdular.

Sonuçlar Nature Microbiology dergisinde yayımlandı.