Kıyamet senaryoları, üçüncü dünya savaşının çıkacağına dair teoriler sık sık gündeme gelse de yeni bir araştırma dünyanın, uzun zaman sonra oldukça mutlu olduğunu gösterdi.

Gallup Global Emotions'ın son raporuna göre, genel olarak dünya çapında olumlu duygular 2020'den bu yana görülen en yüksek seviyelerdeyken, olumsuz duygular da 2014'ten bu yana ilk kez azaldı.

Rapor, 142 farklı ülkeden yaklaşık 146 bin görüşmeye dayanıyor ve insanların ne sıklıkta gülümsediği, güldüğü, saygı duyulduğunu hissettiği veya ilginç bir şey öğrendiği hakkında soruları içeriyor. Ayrıca endişe, stres, üzüntü ve öfke gibi duyguların yanı sıra fiziksel acı hakkında da sorular soruyor.

Mutluluk, pozitif deneyim endeksinde COVID-19 salgını başladığından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 

Araştırmaya göre yine de olumsuz duygular on yıl öncesine göre daha yüksek ve Ukrayna gibi çatışma içinde olan ülkeler arasında refah açısından da büyük eşitsizlikler var.

Yalnızlık, dünya çapında beş kişiden birini etkileyen bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Yalnız insanların üzgün, endişeli veya kızgın hissettiklerini bildirme olasılıkları daha yüksek ve diğer araştırmalar bunun sağlık açısından da ciddi sonuçlara neden olabileceğini öne sürüyor.

Ancak veriler, dünya savaşla, siyasi çalkantılarla ve doğal afetlerle boğuşurken bile iyimser olmak için nedenlerin olduğunu gösteriyor.

Anket ayrıca gençlerin son birkaç yılın streslerine karşı dirençli olduklarını ve salgın öncesi mutluluk seviyelerine 30 yaşın üzerindeki insanlardan daha hızlı bir şekilde geri döndüklerini ortaya çıkardı.