Bir çalışma, özellikle bazı rahatsızlıkların MS hastalığını, teşhis edilmeden beş yıl öncesine kadar etkilediğini ortaya çıkardı. Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nden Dr. Celine Louapre şunları söyledi: "Elbette, bu semptomları taşıyan herkes MS'e yakalanmayacaktır."

Araştırmacılar ayrıca, belirtilerin başka hastalıkların belirtileri de olabileceğini ekledi. Ancak Dr Louapre, bu bilgilerin aile geçmişinde MS olanlar gibi hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişiler için yararlı olabileceğini söyledi.

Semptomların öngörülemezliği nedeniyle hastalara otoimmün durum tanısının konması yıllar sürebiliyor. MS, bağışıklık sisteminde bir şeylerin ters gitmesinden kaynaklanır ve bu da sistemin beyne veya omuriliğe saldırmasına neden olur.

Araştırmacılar, İngiltere ve Fransa'da yeni MS tanısı konan 20 bin hastanın verilerini inceledi. Her birinin tıbbi geçmişini, yaş ve cinsiyetleriyle eşleşen ancak bu rahatsızlığa sahip olmayan üç kişiyle karşılaştırdılar. 

Neurology dergisinde yayınlanan sonuçlar, MS hastalarının, hastalık teşhisi konmadan önceki beş yıl içinde, MS hastası olmayanlara kıyasla depresyona yakalanma olasılığının yüzde 22 daha fazla olduğunu gösteriyor.

İŞTE O HASTALIKLAR

MS semptomları arasında yürüme güçlüğü ve görme sorunu yer alırken, daha az bilinmesine rağmen; kabızlık gibi bağırsak sorunları, idrar yolu enfeksiyonu gibi mesane sorunları, depresyon ve cinsel sorunların da olabileceği belirtiliyor.

Araştırmacıların incelediği grubun kabızlığa yakalanma olasılığı yüzde 50 daha yüksekti; idrar yolu enfeksiyonu (yüzde 38), cinsel sorunlar (yüzde 37) ve mesane enfeksiyonları (yüzde 21) riskinin de daha yüksek olması dikkat çekti.

Araştırmacılar, MS hastalarındaki bu rahatsızlıkları Crohn hastalığı ve lupus (diğer otoimmün rahatsızlıklar) olan kişilerle karşılaştırdı. Uzmanlar, rahatsızlıkların MS için risk faktörleri mi yoksa spesifik olmayan erken MS semptomları mı olduğunun belirsiz kaldığını söyledi.

Ancak bu erken belirtilerin, bilim insanlarının MS hastalarının vücudunda hastalığın gerçek semptomları ortaya çıkmadan önce meydana gelen biyolojik mekanizmaları anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyorlar.

Rakamlar yaklaşık 130 bin İngiliz ve 1 milyon Amerikalının MS hastası olduğunu gösteriyor.