Hizbullah, Lübnan'ın güneyinden İsrail'e ait askeri noktalara düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail'in Cel el-Alem askeri noktasının füzelerle, Merc ve Mitat askeri noktalarının da uygun silahlarla hedef alındığı ifade edildi.

İSRAİL BEKLİYORDU

İsrail, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bulunan ve Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Dahiye’nin Maşrafiye bölgesinde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın kurucularından Salih El Aruri öldürülmüştü. İHA saldırısında iki Hamas liderinin daha öldürüldüğü belirtilirken Hizbullah'dan "Bu suç cezasız kalmayacak" açıklaması gelmişti.

Açıklamada, ayrıca, Beyrut'un kalbinde işlenen bu suikastın, Lübnan'a, halkına, güvenliğine, egemenliğine yönelik ciddi bir saldırı teşkil ettiği ve tehlikeli siyasi ve güvenlik mesajı niteliğinde olduğu aktarılmıştı.

Aruri suikastının İsrail ve Hizbullah Hareketi arasındaki savaşın gidişatında tehlikeli bir gelişme olduğu kaydedimişti.

İsrail'in İbranice yayın yapan "Walla" haber sitesinin ismi açıklanmayan bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberinde, İsrail hükümetinin Aruri'nin öldürülmesinin ardından, İsrail'e uzun menzilli füzelerin atılması da dahil "Hizbullah'tan gelecek büyük bir misillemeye hazırlandığı" belirtilmişti.

SALİH EL-ARURİ KİMDİR?

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, 19 Ağustos 1966’da Ramallah’ta doğdu.

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın kurulmasına katkıda bulunan Aruri, 15 yıl İsrail hapishanelerinde kaldıktan sonra sınır dışı edildi ve Lübnan'da yaşamaya başladı.

Aruri, Hamas'ın İsrail ile 11 Ekim 2011'de yaptığı, bir İsrail askeri karşılığında 1027 Filistinli esirin serbest bırakılması anlaşmasının müzakerecileri arasında yer alıyordu.