SÖZCÜ YAZDI, ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’NDEKİ KAÇAK FABRİKA KAPATILDI

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ), birinci derece doğal ve tarihi sit alanı içinde bulunan 35 bin 478 metrekare ‘tarımsal üretim alanı’ AOÇ Müdürlüğü tarafından 2021 yılında Sağlam Mühendislik firmasına kiraya verildi. Firma, 2021-2031 yılları arasında aylık 23 bin 100 lira bedelle kiralanan arazide tarımsal üretim yapacaktı. Ancak firma sahibi Sinan Sağlam, araziyi bir yıl sonra kendisine ait Teknosys firmasına aylık 2.500 liraya kiraladı ve burada güneş paneli ile panel ayakları üretmek için fabrika kurdu. Sözleşmede ‘tarımsal faaliyette bulunacağı, sera kuracağı’ belirtilmesine rağmen çelik konstrüksiyon fabrikada imalata başladı. Yenimahalle Belediyesi, buranın birinci derece sit alanı ve tarım arazisi olması nedeniyle fabrikaya ruhsat vermedi. SÖZCÜ’nün kaçak fabrikayı gündeme taşıması üzerine, belediye ekipleri kaçak tesisi mühürledi.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Sağlam Mühendislik firmasıyla davalık olan Endepo A.Ş’nin avukatı Selahattin Seymen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Seymen, fabrikayı işleten Sağlam Mühendislik ile ihaleyi yapan AOÇ Müdürü Yener Yıldırım ve Müdür Yardımcısı Adem Koç hakkında, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘tabiat varlıklarını koruma kanuna muhalefet’ suçlarından dava açılmasını istedi.

TARIM YAPACAĞIM DEDİ FABRİKA AÇTI

Atatürk Orman Çiftliği’nde kurulan kaçak fabrikanın faaliyetleri durduruldu. Belediye ekipleri, haberimizin ardından harekete geçti…

55 bin hektarlık miras 33 bin hektara indi

İlk adı “Orman Çiftliği” olan arazi, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftlik oldu. 11 Haziran 1937 tarihinde Atatürk tarafından hazineye bağışlandı. Sayıştay, 2013 yılında hazırladığı raporda, AOÇ arazilerinin 55 bin 539 dekardan yıllar içinde 33 bin dekara düştüğünü tespit etmişti. Arazi, çeşitli tarihlerde yapılan bağış, satış ve işgaller sonucu giderek küçüldü.