Sörften yüzmeye, futboldan atletizme, eskrimden okçuluğa kadar sayısız branşta ülkemizi gururlandıran milli sporcularımız, Avrupa’da tarih yazmaya devam ediyor. Ülkemizin, yetenekleriyle dünya çapında dikkat çeken sporcularından biri de, Eti Bakır'ın desteklediği Kastamonu Masa Tenisi Takımı’nın yıldız oyuncusu Kuzey Gündoğdu…

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu tarafından Fransa’nın Metz kentinde düzenlenen Puanlı WTT Youth Contender şampiyonasında üçüncülük madalyasının sahibi olan Kuzey, Avrupa yetenekleri seçim kampında Avrupa'nın en iyi sporcuları arasına girerek; Çekya, Slovakya, Gürcistan gibi ülkelerde düzenlenen turnuvalarda ülkemizi başarıyla temsil etmişti. Bu yıl da Avrupa’dan başarıyla dönen Kuzey, 11-14 Ocak tarihleri arasında Avusturya’nın Linz kentinde başlayan Wtt Youth Contender Linz yarışmasında, U13 Yaş Tek Erkek kategorisinde 3. oldu.

AVRUPA ŞAMPİYONASI İÇİN GERİ SAYIM

Avusturya’daki karşılaşmadan, grubundaki tüm rakiplerini yenerek birinci çıkmayı başaran Gündoğdu, çeyrek finale kalma maçında İtalyan rakibi Pietro Campagna’yı 3-0, çeyrek finalde İngiltereli rakibi Ryan Goodier’i 3-1 yenerek, amansız bir mücadele sergiledi.

Yarı finalde ise Japon rakibi Sora Okada'ya 3-1 kaybederek üçüncü olma başarısını gösteren Kuzey, böylece 22-26 Mayıs tarihlerinde Romanya’da gerçekleşecek olan Avrupa Şampiyonası’nda yarışmak için önemli bir puan kazanmış oldu.

Ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen ve gelecek vadeden sayısız cevher olduğuna değinen Kastamonu Masa Tenisi Kulüp Başkanı Nermin Şenol, “Masa Tenisi Spor Kulübü’müzde, biri Süper Lig, diğeri 3. Lig’de mücadele vererek, bizleri gururlandıran iki takımımız var. Ülkemizi, bu branşta son yıllarda
gururla temsil eden ve altyapıdan başlamak üzere, yurt içi ve yurt dışı organizasyonlarda Türk sporuna birçok başarı kazandıran takımlarımız, Eti Bakır’ın sponsorluk desteğini de arkasına alarak, Avrupa’da daha büyük başarı hikayeleri yazmaya hazırlanıyor. Ülkemizin her bölgesinde Kuzey gibi sayısız sporcumuz var. Onların desteklenmesi, Türk sporunun geleceği açısından çok önemli.” dedi.

Kuzey’in başarısının, takım arkadaşlarına da ilham olduğunun altını çizen Şenol, “İki yıldır ülkemizi Avrupa’da gururlandıran Kuzey, hem takım arkadaşlarına hem de amatör kulüplerde mücadele veren başarılı birçok sporcuya ilham veriyor. İnanıyoruz ki yeni sezonda da genç sporcularımız göğsümüzü kabartacak, yüzümüzü güldürecek ve sonraki nesillere ışık tutacak nice başarılara imza atacak.” diye konuştu.