Almanya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’ye yakın isimler tarafından kurulan DAVA (Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch- Çok Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak) adlı parti, 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine giriyor.

Almanya’da kurulan yasal bir parti olduğu için, yakında Alman seçimlerine de katılabilecek olan parti, Erdoğan ve AKP ile bağlantısı olan kişiler tarafından kuruldu. Dün Alman Bild am Sonntag'da yer alan haberden sonra bugün yeni açıklamalar geldi. 

Alman gazetesi Bild, DAVA partisinin kazanma ihtimallerini değerlendirdi. Gazete, "Dava partisi ne kadar güçlü olacak? Seçim kampanyasını nasıl yönetecek? Erdoğan'ın partisi Almanya'da yükseliş planlıyor" yorumunu paylaştı.

Bild gazetesi gelişmeyi bu görselle duyurdu.

Gazete, "Hedefleri net: Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni DAVA  Partisi ile 9 Haziran'da Avrupa Parlamentosu'na girmek istiyor" ifadesini kullandı.

Öte yandan Alman siyasetçilerden de açıklamalar geldi. Bavyera'nın CSU'lu İçişleri Bakanı Joachim Herrman Welt'e konuştu. Herrman, "Bu Almanya'daki gelişmeler için bir alarm sinyali" dedi. 

POTANSİYEL 5 MİLYON OYLARI VAR

Bild gazetesi, "Almanya'da Alman pasaportuna ve oy kullanma hakkına sahip 2.5 milyon Müslüman var. Vatandaşlık yasası değişirse (Nisan 2024'ten itibaren planlanıyor), oy kullanma hakkına sahip 2.5 milyon Müslüman Alman vatandaşı daha eklenebilir. Bunun anlamı: DAVA Partisi için hesaplanan seçmen potansiyeli beş milyon oy olacaktır" yorumunu yaptı.

Öte yandan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde beş engeli olmadığı belirtilirken sandalye kazanmanın daha da kolay olduğuna dikkat çekildi. Bild gazetesi, potansiyel seçmen tabanıyla partinin parlamentoya girebileceğini aktardı.