Avrupa'nın en büyük varlık yöneticisi Amundi, Türkiye'de mayısta yapılan seçimlerden bu yana ortodoks para politikasına dönüşün etkisiyle Türk lirasına (TL) yönelmeye başladı.

Paris merkezli 2 trilyon dolar değerinde varlık yöneten Amundi, TL'deki değer kaybının devam etme ihtimalini göz önüne alarak portföyündeki TL miktarının artışını sınırlı tutsa da, TL'nin çok daha fazla değer kaybedeceğine yönelik görüşünden vazgeçerek bu yönde ilk adımını attığını açıkladı.

Amundi'nin gelişmekte olan piyasalar sabit gelir birimi eş başkanı Sergei Strigo Reuters'a yaptığı açıklamada, TL'ye yönelik olumsuz beklentilerini iyileştirme sürecine atıfta bulunarak, "Birkaç hafta önce az miktarda TL'yi portföye dahil etmeye başladık" dedi.

'BELİRGİN ARTIRMAYA HAZIR DEĞİLİZ'


Strigo geçen hafta politika faizinin yüzde 40'a yükseltilmesinin "çok olumlu" olduğunu ve bunun enflasyonla mücadelede ciddiyetin göstergesi olduğunu belirtti. Strigo, "Henüz (portföyümüzdeki) dağılımda TL'nin payını (belirgin) artırmaya hazır değiliz fakat kesinlikle bunu değerlendireceğiz" dedi.

Son beş yılda TL'nin yaklaşık yüzde 85 değer kaybetmesi nedeniyle Türkiye'ye yatırım yapma konusunda uluslararası yatırım iştahının azaldığını gören Amundi gibi büyük şirketlerin olumlu adımları, umut ışığı olacak.

Mayıstaki seçimlerin ardından tekrar cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın yeni atadığı kabine ve merkez bankası yetkilileri faiz artırımlarına giderek yıllardır uygulanan alışılmışın dışındaki politikaları sona erdirmeye başladı.

Amundi, TL'ye yönelik yaklaşımını değiştirdiğini açıklayan ilk büyük fon olmasına rağmen yatırımcılara ve bankacılara göre döviz "vadeli işlemleriyle" piyasayı test eden tek varlık yöneticisi de değil.

Yatırım bankası JPMorgan kısa süre önce müşterilerine 2024 için TL önerisinde bulundu. Bazı yatırımcılara göre hem JPMorgan hem de rakibi Goldman Sachs 1-10 yıl vadeli Türkiye tahvillerini de önermeye başladı.

Son dört yılda dört merkez bankası başkanının görevden alınması da dahil olmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öngörülemez kararlarının yarattığı çekinceler nedeniyle temkinli davranan yabancı yatırımcılar, TL cinsi devlet tahvillerindeki payını yüzde 28'den yüzde 1'in altına çekmişlerdi.

EN İLGİ ÇEKİCİ YATIRIM HİKAYELERİNDEN BİRİ OLABİLİR


Strigo, Türkiye'nin ortodoks politikalara geri dönüş sürecini sürdürmesi gerektiğine atıfta bulunarak, "Belirli önlemler alındığını görürsek (TL) 2024'ün en ilgi çekici (yatırım) hikayelerinden biri olabilir" dedi. Strigo'ya göre bu süreç tüm yatırımcıların değişime inanmasıyla yaşanabilecek bir toplu geri dönüş ile mümkün.

Döviz piyasasındaki vadeli fiyatlamaların dolar/TL'nin önümüzdeki bir yılda 40'a yükseleceği yönünde olduğunu belirten Strigo'ya göre bu yükseliş ihtimal dahilinde değil.

DOLAR/TL BEKLENTİSİ


Amundi şimdilik sınırlı miktarda TL vadeli döviz alımı yapıyor. Strigo dolar/TL'de bir miktar yükseliş beklemesine karşın kurda 40 seviyesine doğru yükselişi de "pek mümkün görünmüyor".

Bu beklenti Türkiye'nin para politikasındaki değişime yönelik iyimserliği gösteriyor fakat bu iyimserlik martta yapılacak yerel seçimler öncesinde sınırlı kalacak görünüyor.

Strigo, vadeli döviz piyasası işlemleri için "Muhtemelen şimdilik en kolay yol bu. Gelecek yıl belki TL cinsi tahvil bile değerlendirilebilir ancak yerel seçimler, finansal yaklaşımın gevşetilmesi gereken bir tarihsel bir durum olacak" dedi. Ekonomi yönetimi, politikalardaki U dönüşüne olan güveni artırmak ve Erdoğan'ın bu politikaları desteklediğine şüpheyle yaklaşanları ikna etmek için dünyanın birçok ülkesine gitti.

Merkez Bankası da ilk kez kez yatırımcı günü teması ile 11 Ocak'ta New York'ta bir toplantı düzenleyecek.

TCMB Haziran ayından bu yana politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 40'a çıkarırken, Amundi gelecek ay yeni bir faiz artırımına gidilerek bu sürecin sona ereceğini düşünüyor. (REUTERS)