Diyarbakır’da hakim ve savcılar ile yüksek yargıda görevli kişilerin adını ve nüfuzunu kullanarak haklarında dava açılan ve tutuklu yargılanan sanık ve sanık yakınlarından maddi menfaat sağladıkları tespit edilen çeteye jandarma tarafından operasyon yapıldı. Aralarında avukatların da yer aldığı 20 kişilik çete çökertildi.

Diyarbakır’da bazı hakim ve savcılar ile Yargıtay’da görevli yüksek yargı mensubu kişilerin isimlerini kullanarak maddi menfaat sağladıkları belirlenen çeteye Jandarma Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince eş zamanlı operasyon yapıldı.

BERAAT-TUTUKSUZ YARGILAMA VAADİ

Haklarında terör, uyuşturucu, cinayet ve benzeri suçlardan dolayı soruşturma ve davalar açılan tutuklu ve tutuksuz sanık ve sanık yakınlarından beraat ve tahliye kararı sözü verip yüksek meblağda maddi menfaat sağladıkları belirlenen çete üyelerini uzun zamandan beri takibe alan jandarma ekipleri dün alınan gözaltı, arama ve el koyma kararı üzerine düğmeye bastı.

UYGULAMA ÜZERİNDEN İRTİBAT KURMUŞLAR

İş takibi yaptıkları belirlenen aralarında Diyarbakır Barosu'na kayıtlı 4 avukatın da bulunduğu 20 kişilik çete üyeleri ev ve işyerlerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Çete üyelerinin gizliliği sağlamak, jandarma ve polisin teknik takibine yakalanmamak için de kendi aralarındaki telefon görüşmelerini normal GSM operatörleri üzerinden değil, Whatsapp veya Facetime üzerinden gerçekleştirdikleri belirlendi.

Telefonlarına da incelenmek üzere el konulan çete üyelerinin çok sayıda sanık veya sanık mağdurundan hakim ve savcılarla yakın ilişkileri olduğu imajını verip maddi menfaat sağladıkları tespit edildi. Aramalarda 2 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Sorgulamaları tamamlanan 20 zanlı “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Nitelikli Dolandırıcılık, Güveni Kötüyü Kullanma, Tehdit ve Kasten Yaralama, kamu görevlileriyle ilişkisi olduğundan bahisle bir işin görüleceği vaadiyle nitelikli dolandırıcılık” suçlarından Adliyeye sevk edildi.