Almanlar, Avusturya’nın, EURO 2024 son 16 turunda Türkiye karşısında mutlak favori olduğunu iddia etti.

Almanya ve Avrupa’daki futbol otoriteleri, Avrupa Şampiyonası’nda favorileri listelerken, İspanya’dan sonra Avusturya’ya ikinci sıraya almaya başladı.

Bünyesinde Alman Bundesliga’da top koşturan 12 futbolcu bulunan Avusturya’nın Hollanda’yı 3-2 yenmesi ve son 16’ya kalması, hem onların hem de Almanlar’ın umutlarını artırdı.

Almanya'nın efsanevi eski futbolcularından Bastian Scweinsteiger, "Avusturya şu ana kadar Türkiye’den çok daha iyiydi ve Leipzig’de Türkiye önünde açık ara favori. Türkiye’yi yenemezlerse benim için çok şaşırtıcı olur." diye konuştu.

UĞURLU GÜN 'SALI'

Avusturya ile Türkiye’nin 95 gün önce oynadığı özel maça değinilirken, bu maçta Türkiye’nin 6-1 yenildiği ve bunun 1954’ten beri Avusturya’nın aldığı en büyük zafer olduğu belirtildi.

Ardından Avusturya’nın Uruguay’ı 3-1’le geçmesine değinildi. Bazı yayın organları, salı günlerinin Avusturya’ya uğurlu geldiği, Türkiye maçının da salı günü oynanacağına dikkat çekildi.

Avusturya, salı günü oynanan maçlarda İsveç’i 2-0 ve 3-1, Almanya’yı 2-0, Türkiye’yi 6-1 ve Sırbistan’ı 2-1 yenmişti.

Ayrıca, Avusturya şu ana kadar turnuvanın en çok gol atan ikinci takımı konumunda ve top kazanmada liderliği bulunan Gürcistan’ın ardından ikinci sırada.

TÜRKİYE’NİN ŞAMPİYONLUK ŞANSI

Türkiye’nin 2008’de son dakikalarda yarattığı mucizeleri unutmuş görünen Avrupa medyası ve spor yorumcuları, şampiyonluk şansı olan ülkeler arasında Türkiye'yi son sıralarda gösterdi.

Bild Gazetesi, şampiyonluk şanslarını değerlendirirken, en çok puanı İspanya’ya verdi. İkinci olarak şampiyonluk şansı yüksek olan takım Avusturya, onu Almanya izliyor.

Sonra Portekiz, İsviçre, Fransa, Hollanda, İtalya, İngiltere, Belçika, Danimarka ve Romanya geliyor. Türkiye şampiyonluk şansı açısından 13. sırada. Türkiye’yi Slovenya, Slovakya ve Gürcistan takip ediyor.