ERDOĞAN, BAHÇELİ’YE “50 ARTI 1”DEN BAHSETMEMİŞ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşü bir gazetecinin sorusu üzerine “50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa...” dedi.

İki görüş var...

Birinci görüşe göre; “Erdoğan bunu siyaseten yaptı. Cumhur İttifakı’nı değil, 14-28 Mayıs’ta oluşan Millet İttifakı’nı hedef aldı. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 30 Ağustos’ta Afyonkarahisar’da ‘Yerel seçimlerde tek başımıza girelim’ çağrısına bir bakıma ‘hodri meydan’ diyerek yanıt vermiş oldu”.

İkinci görüşe göre; “AKP içinde sayısı azımsanmayacak bir grup MHP’den kurtulmak istiyor. Erdoğan da yeni dönemde yeni yol haritası hazırladı ve bunu uyguluyor”.

Dün... MHP lideri Bahçeli, Cumhur İttifakı’na sahip çıktı, yüzde 50 artı 1 konusunda “geçmişte nerede duruyorsak şimdi de oradayız” mesajı verdi. Bunları söylerken de “İkinci görüşün” tezine yanıt verdi:

“Bazı zeka ve vicdan özürlülerin, (Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak mı?) diye yazı kaleme almaları, AK Parti ile MHP arasında sorun olduğundan bahsetmeleri, fitne tezgahı açmaları alçak bir teşebbüs, namert bir telaffuzdur. Allah’a çok şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçinen keneler bizi anlayamaz, anlasa da anlatmaya takatleri yetmez, yetemez. Yük aldık, yük olmadık; bedelse ödedik, yeri geldi şehadet düştü hissemize, ne gam ne tasa katiyen şikayet etmedik, önce ülkem ve milletim demekten de asla vazgeçmedik.”

Bahçeli bunları dile getirirken de ekledi: “... Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak orta yolun, makul çözümün, yeni sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımın karşılıklı anlayış ve uzlaşmayla yapılacağının inancına ve iradesine de sahibiz.”

Bu cümlesinden de anlaşılıyor ki; Erdoğan, Almanya dönüşü gazeteciye verdiği yanıtı daha önce Bahçeli’yle paylaşmamış. Bu noktada MHP liderinin büyük ortağına “mesaj” verdiğini de satır arasında söylemekte fayda var.

Tek turlu seçimde de ittifak şart


Bir kaynağım Bahçeli’nin “Dünyada Türk mucizesinin hayata geçmesi için Cumhur İttifakı’nın devamından yanayız. Hiçbir şart altında da bu ittifakın bozulmasına kendi adımıza söylüyorum, geçit vermeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde başarıya ulaşması için her özveriyi gösterdik, kiminle istiyorsa görüşüp temas kurmasına destek verdik, hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla bile aynı kareye girmeye içimiz acısa bile ses çıkarmadık. Sanıyorum herkes mesajı aldı ve anladı, ne diyeceğimi merak edip karmaşa ve kavga bekleyenler külahı kafalarına ters giyerek arkalarına bakmadan nifak mevzilerine tekrar geri dönmek zorunda kaldı” sözlerine dikkat çekti: “Kendi adımıza söylüyorum cümlesinin altını çizmekte fayda var. Bu da Erdoğan-Bahçeli’nin 50 artı 1 konusunu görüşmediklerini net bir şekilde bize anlatıyor. Aslında Bahçeli ‘Biz durduğumuz yerdeyiz, siz ne yaparsınız bilmem’ demek istedi. Önümüzdeki günlerde ikilinin yapacağı görüşme önemli.”

Ankara koridorlarını yakından takip eden bir isim Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’nda pazarlık yoktur. Cumhur İttifakı’nda ihtilaf yoktur. Cumhur İttifakı bir planın ürünü, sipariş edilmiş bir projenin üretimi değildir. Bu ittifak 15 Temmuz işgal ve ihanetine karşı meydanlarda kurulmuştur. Bu ittifak 7 Ağustos Yenikapı ruhuyla oluşmuştur. Biz zillet değil, Türk milletinin ta kendisiyiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin yedi düvele meydan okuyan cesaretiyiz, gelecek ümidiyiz” cümlelerine atıf yaptı ve şöyle dedi:

“15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra yeni bir değerler sistemi oluştu. Paradigma değişti. Türkiye yeni bir yol haritasıyla önüne bakmaya başladı. Fetullahçı darbe girişimine karşı olan yapılar buluştu. Millet İttifakı’nın ilkesiz, Cumhur’un ise omurgalı olduğuna vurgu yaptı. Bu aslında sadece muhalefete mesaj değil, AKP içindeki MHP karşıtlarına da mesaj.”

Bir not daha...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte “50 artı bir sorun” diyenler, tek turlu seçimde de ittifaklar kurulacağının farkında değil mi? Başkanlık sisteminde sonuçta “ittifak şart”. Yoksa Erdoğan ve arkadaşları yeniden parlamenter sisteme dönüş için bir yol mu arıyor?