Dünyanın en prestijli kurumlarından Harvard Üniversitesi'nde görevli bilim insanları yapılan araştırma sonucunda dikkat çekici bulgulara ulaştı... 

İngiliz medyasının yayınladığı haberlere konu olan araştırmada bilim insanları erkeklerin ayda en az 21 kere boşalmasının sağlık açısından çok büyük avantajları olduğu belirtildi. 

European Urology isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada 31.925 erkek mercek altına alınırken bunların aylık boşalma oranları da incelendi. Araştırma sonucunda daha çok boşalan erkeklerin prostat kanseri riskinin üçte bir oranında azaldığı kaydedildi.  

BİRÇOK FAYDASI VAR

Araştırmayı yürüten bilim insanları, "ABD merkezli büyük bir çalışmada, yetişkinlik dönemi boyunca boşalma sıklığının prostat kanseri riskiyle ilişkili olup olmadığını değerlendirdik. Yetişkinlik döneminde daha düşük boşalma sıklığına kıyasla daha yüksek boşalma sıklığı bildiren erkeklere daha sonra prostat kanseri teşhisi konma olasılığının daha düşük olduğunu bulduk" dedi. 

Öte yandan İngiliz medyası, boşalmanın migreni azaltma, kalp hastalıkları riskini azaltma, uyku kalitesini artırma ve stresi azaltma gibi faydaları olduğuna dikkat çekti.

Bilim insanları boşalma oranının dengede olması gerektiğini söylerken çok fazla mastürbasyon yapılmasının da riskleri olduğunu söyledi.