Danimarka’daki Kopenhag Rigshospitalet Eğitim Hastanesi uzmanları, türünün ilk örneği olan bu çalışmada 23.000'den fazla erkek hastadan alınan verileri inceledi.

BMJ Open dergisinde yayınlanan sonuçlar, jinekomastisi (meme şişliği) olmayan erkeklerin yüzde 9'unun çalışma süresince öldüğünü gösterdi.

Bu arada, nedeni bilinmeyen jinekomastisi olan erkeklerde bu oran yüzde 6,7 idi.

Bu oran, erkek göğüslerinin gelişmesiyle büyük ölçüde bağlantılı olan veya ilişkili bir hastalıkla bağlantılı ilaç kullanan hastalarda yüzde 20,9'du.

Genel olarak bu, jinekomastiye sahip erkekler arasında, olmayanlara kıyasla yüzde 37 daha yüksek erken ölüm riskine denk geliyordu.

BİRÇOK VERİ HESABA KATILMADI

Araştırmacılar bulgularının gözlemsel olduğunu, dolayısıyla yüksek ölüm riskinden jinekomastinin sorumlu olduğunu kanıtlayamadıklarını belirtti.

Ekip; obezite, hormonları bozan kimyasallara maruz kalma ve steroid kullanımı gibi faktörleri hesaba katamadıklarını söyledi.

Jinekomastinin bir dizi sağlık riskiyle ve muhtemelen bunları tedavi etmek için kullanılan ilaçlarla "güçlü bir şekilde iç içe geçmiş" olduğunu öne sürdüler.

Jinekomasti en çok genç ve yaşlı erkeklerde görülüyor. Obezitenin yanı sıra testosteron ve östrojen seviyeleri arasındaki dengesizlik tarafından da tetiklenebilir; ergenlik çağındaki genç erkeklerde veya yaşlandıkça daha az testosteron üreten yaşlı erkeklerde ortaya çıkabilir.