ABD’deki Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar, 40'lı yaş ve üzerinde olup kilo kaybeden sağlık çalışanlarının, aynı kiloda kalanlara kıyasla bir yıl sonra yüzde 57 daha yüksek kanser oranına sahip olduğunu buldu.

Özellikle yemek borusu, mide, karaciğer, safra yolu veya pankreas kanseri riski de daha yüksekti.​

Araştırmacılara göre, kilo kaybına neden olan kanserin kendisi olabilir. Özellikle sindirim sisteminde tümörler büyümeye başladığında iştah kaybına yol açabilir.

Obez olmak; meme, kolorektal, özofagus, böbrek, safra kesesi, rahim, pankreas ve karaciğer kanseri gibi birçok yaygın kanserle ilişkilendiriliyor.

Brigham ve Kadın Hastanesi'nde tıbbi onkolog olan baş araştırmacı Dr. Brian Wolphin, "Kilo kaybediyorsanız ve egzersiz rutininizde veya diyetinizde değişiklik yaparak kilo vermeye çalışmıyorsanız, insanlar olası nedenleri değerlendirmek için doktorlarına başvurmalıdır."

"Beklenmedik kilo kaybıyla sonuçlanabilecek birçok durum var. Doktorunuz değerlendirme gerektiren bir durum olup olmadığına karar verebilir." dedi.

157 BİNDEN FAZLA KİŞİ İNCELENDİ

En son çalışmada, 40 yaş ve üzeri bir grup kadın hemşire 1978'den 2016'ya, bir grup erkek sağlık çalışanı ise 1988'den 2016'ya kadar takip edilerek toplam 157.000'den fazla katılımcıdan oluşan bir katılımcı havuzu oluşturuldu.

Katılımcılar her iki yılda bir kilolarını bildirdiler ve ortalama 28 yıl boyunca takip edildiler.

Kilo kaybından sonraki yıl boyunca, yakın zamanda vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazlasını kaybetmiş olan tüm katılımcılar arasında 100.000 kişi başına 1.362 kanser vakası görüldü.

Bu, yakın zamanda kilo kaybı yaşamayanlarda 100.000 kişi başına 869 kanser vakasıyla karşılaştırıldı. Bu yüzde 57 daha yüksek bir risk anlamına geliyor.

Yemek borusu, mide, karaciğer, safra yolu veya pankreas kanseri, yakın zamanda kilo vermiş katılımcılarda özellikle yaygındı.

Vücut ağırlığının yüzde 10'undan fazlasını kaybedenlerde bu tür kanser vakalarının sayısı 100.000 kişi-yılı başına 173 iken, yakın zamanda kilo kaybı olmayanlarda 100.000 kişi-yılı başına 36 kanser vakası vardı.

Araştırmacılar meme, genital, idrar, beyin ve melanom dahil diğer birçok kanser türünün yakın zamanda yaşanan kilo kaybıyla ilişkili olmadığını buldu.

Yakın zamanda kilo vermiş olan katılımcılar, kilo vermeyi planlamadıkları, ancak daha fazla egzersiz yaptıkları ve daha sağlıklı beslendikleri zaman, daha sonra kanser tanısı alma riski daha yüksekti.