Yapılan bir çalışma, ölümcül mide kanserinin en erken belirtilerinin, tıbbi bir gargara kullanılarak semptomların ortaya çıkmasından yıllar önce tespit edilebileceğini öne sürüyor.  

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, hastalığın belirtilerini bulmak için ağız çalkalama yöntemini kullandılar.

Spesifik olarak, hastalığa yakalanan kişilerin ağızlarındaki bakterilerde belirgin değişiklikler tespit ettiler. Araştırmacılar ağızdaki ve midedeki bakteri türlerinin bağlantılı olduğunu buldu.

Sindirim sorunlarını araştırmak için boğaz yoluyla mideye bir kameranın yerleştirildiği endoskopide 98 hastadan alınan ağız bakteri örnekleri analiz edildi. 

Örneklem 30 mide kanseri hastasını içeriyordu. Ayrıca mide zarının iltihaplanması ve incelmesi gibi kanser öncesi mide rahatsızlıkları olan 30 kişiden ve 38 sağlıklı kontrol deneğinden alınan örnekleri de test ettiler.

Bu durumlar her zaman kansere yol açmaz, ancak endoskopi yapılan kişilerde mide zarı iltihabı olan 50 kişiden birinde 20 yıl içinde mide kanseri gelişebilir.

KANSERLİ VE SAĞLIKLI GRUP ARASINDA CİDDİ FARKLAR

Doktorlar, sağlıklı grubun ağız mikrobiyomları (ağızdaki mikroorganizmalar) ile kanserli grup ve kanser öncesi hastalar arasında önemli farklılıklar buldu.

Ayrıca kanser öncesi hastalardan ve kanserli hastalardan alınan örnekler arasında çok az fark vardı, bu da önemli değişikliklerin kanser öncesi aşamada gerçekleştiğini ve tespit edilebileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, kontrol katılımcıları ile kanserli ve kanser öncesi hastalar arasında en önemli farklılıkları gösteren 13 bakteri türüne odaklandılar.

Mide kanserli hastaların mikrobiyomlarında rothia, leptotrichia ve lactobacillus gibi bakterilerde artışlar görüldü.

Mide kanseri - dünya çapında kanser ölümlerinin dördüncü önde gelen nedeni - özellikle ölümcül, çünkü semptomlar sıklıkla diğer daha az ciddi durumları taklit ediyor, bu da hastalığın vücudun diğer bölgelerine yayıldığında geç fark edildiği anlamına geliyor.

Bazı araştırmalar, hastalığın gençlerde arttığını öne sürüyor; bu durum, son 20 yılda gençlerde yüzde 300'den fazla artan kolon vakaları da dahil olmak üzere birçok kanser türündeki mevcut eğilimi yansıtıyor.