Cem YILDIRIM/ANKARA

Özellikle büyük şehirlerde kapalı alanlarda çalışma, zaman ve stres yönetimi zorlukları nedeniyle vitamin takviyeleri birçok kişi için vazgeçilmez bir hale geldi. Ancak kontrolsüz kullanılan ve güvenilir olmayan kaynaklardan alınan vitaminler, insanların yaşam kalitesini artırmak yerine sağlık riskleri yaratabilir.

TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı 'takviye edici gıdaların' eczane dışı noktalardan satın alınmasının sağlık üzerinde olumsuz etkiler doğurabileceğini vurgulayarak şunları ekledi:

"İNTERNETTE SATILAN ÜRÜNLERİN YARISI SAHTE"

"Aktar, internet vb. ortamlarda satılan içeriği bilinmeyen ürünler, sağlığı tehdit edebiliyor. Çünkü bunlar ilaç formu verilmiş ve içlerinde ilaç ham maddesi olan ürünlerdir. Vatandaşa, 'Bunlar ilaç değil, rahatlıkla istediğin yerden alarak istediğin şekilde kullanabilirsin' denilmesi yanlıştır."

"Öncelikle vatandaşlarımıza eczacıları olarak bu tür ürünleri eczanelerimizden almalarını tavsiye ediyoruz. Bu 'ilaç olmadığı' iddia edilen ilaçları lütfen eczanelerimize, bizle danışmadan almayın ve kullanmayın. Hele internetten fiyatına bakarak cazip tekliflere kanmayın. Çünkü DSÖ internetten satılan ürünlerin yarısının sahte olduğu bilgisini vermektedir."

"Her ilacın diğer ilaçlarla etkileşimi olabilir ve bu etkileşim konusunda sizi uyarabilecek yegâne meslek mensubu eczacılardır. Eczacılarımız vatandaşların sağlık bilgilerini Sağlık Bakanlığı'nın Reçetem Bilgi Sistemi ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Medula sistemi üzerinden kontrol ederek bu tip takviye edici vitaminler için ücretsiz danışmanlık hizmeti vererek öneriyor. Aksi takdirde hekim ve eczacı gözetimi olmadan kullanılan bu ürünler çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu tür ilaç formundaki takviye gıdaların Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak sadece eczanelerde satışının sağlanması halk sağlığı adına çok önemlidir."