Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer'ın serveti dün Bill Gates'i geçti. Ballmer dünyanın en zengin altıncı kişisi olurken eski CEO ilk kez şirketin kurucu ortağından daha zengin hale geldi.

Microsoft hisselerinin yeni bir rekor kırarak bu yılki toplam kazancını yüzde 21'e çıkarması Balmer'ın servetini artırdı.

Şirket, OpenAI ile olan ortaklığı sayesinde, ABD borsasını yükselten yapay zeka rallisinden en çok yararlanan teknoloji kuruluşlarından biri oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Ballmer'ın 157,2 milyar dolarlık net servetinin yüzde 90'ından fazlası Microsoft hisselerinde bulunuyor. Gates ise 156,7 milyar dolarlık servetini çeşitlendirmiş durumda.

GATES SERVETİNİ AZALTIYOR

68 yaşındaki Gates ayrıca hayırseverlik yoluyla servetini yavaş yavaş azaltıyor.

Eski eşi Melinda French Gates ve arkadaşı Warren Buffett ile birlikte Gates, dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından biri olan 75 milyar dolarlık Gates Vakfı'na için milyarlarca dolar aktarmıştı.

Gates, 1975 yılında arkadaşı Paul Allen ile birlikte Microsoft'u kurmuş ve 2000 yılına kadar şirketin başında kalmıştı.

1980'li yıllarda şirkete asistan olarak giren Ballmer, 2000 yılında Bill Gates yerine CEO olmuştu.

2014 yılında emekli olan Ballmer aynı yıl Microsoft'un en büyük hissedarı haline geldi. Ballmer 2014 yılında NBA takımlarından Los Angeles Clippers'ı 2 milyar dolara satın aldı. Bu yatırımın da bugün 4,6 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.