Bodrum’un Pınarlı belen Mahallesi’nde saat 14.16 sıralarında başlayan orman yangın şiddetli rüzgarın etkisi ile hızla büyüdü.

Yangına Milas ve Bodrum orman işletme şefliğine ait arazözler belediyelerin itfaiye ekipleri, iş makinaları ve 80 orman işçisi yönlendirildi. 4 uçak 4 helikopterin müdahale ettiği yangınını büyüyerek devam ettiği belirtildi.

Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Tamer Mandalinci de olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yaptığı açıklamada, "Yangının başlamasından itibaren bölgede çok şiddetli rüzgar vardı ve rüzgar sürekli yön değiştiriyordu bu müdahaleyi zorlaştırdı ancak buna rağmen şu anda bölgede ormanın içerisinde yolları açarak yangının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bölgede şiddetli rüzgar var Bodrum'daki belediye orman sivil toplum örgütleri ve köylüler yangını söndürülmesi için yoğun mücadele veriyoruz sanıyorum akşam saatlerine kadar kalmadan yangını kontrol altına almaya çalışacağız." dedi

Pınarlıbelen Mahallesi'nde başlayan yangın karanlık dağını aşarak Çiftlik Mahallesi'ne doğru ilerlemeye başladı. Bodrum'daki orman yangında jandarma güçleri de geniş önlemi aldı Çiftlik Mahallesi'nden ve Pınarlı Mahallesi'nden yangın bölgesine gelen vatandaşların geçmesine izin vermedi. İlk belirlemelere göre 12 hektarlık alanın kül olduğu yangının devam ettiği belirtildi.

Pınarlıbelen ile Kumköy mahalleleri arasında çıkan orman yangınına 8 uçak, 10 helikopter, 33 arazöz, 10 itfaiye aracı, 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Birimi (UMKE) aracı, 2 ambulans, 1 TOMA, 16 su tankeri ile müdahale ediliyor.

YER EKİPLERİ OMUZ OMUZA MÜCADELE VERİYOR

Muğla'nın Bodrum ilçesinin Pınarlıbelen ile Kumköy mahalleleri arasında çıkan orman yangınına ekiplerin hem havadan hem de karadan müdahalesi sürüyor. Alevler, dağlık sarp araziye doğru ilerlerken, hava araçları aralıksız olarak sortilere devam ediyor.

Kara ekipleri ise el birliğiyle hortum taşıyarak omuz omuza ormanın iç alanlarına doğru ilerleyerek alevlere müdahalede ediyor. 

“YILIN EN CİDDİ YANGINI”

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Orman Bölge Müdürlüğü Yangın Yönetim Aracında yangındaki son duruma ilişkin bilgiler aldı.

Akbıyık, burada yaptığı açıklamada, yılın en ciddi yangınlarından birini yaşadıklarını söyledi.

Yangın söndürme çalışmasına Muğla Orman Bölge, AFAD, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum ve Milas Belediyesi ile özel sektörlerin destek verdiğini belirten Akbıyık, "Yangını elimizden geldiği kadar kontrol altına almak için havadan, karadan büyük bir mücadele veriyoruz. Yangında görev yapanları tebrik ediyorum." dedi.

Şu anda yerleşim yeri için bir tehlike bulunmadığını ifade eden Akbıyık, şöyle konuştu:

"Yangın tam olarak kontrol altına alınmış diyemiyoruz. En azından yangının yayılması engellendi. Sabaha kadar tüm birimlerimiz araçlarımız çalışacak. Karadan müdahale çok zor oldu. Arkadaşlarımız kilometrelerce su hortumlarını taşıdılar, itfaiye hortumlarını taşıdı. Yol olmadığı için dozerlerimiz yol açma çalışması yapıyor. Havadan karadan gayret devam ediyor. Yangında 18 hava aracımız, 119 karadan arazözler ile belediyelerden gelen itfaiyelerimiz destek veriyor. Ağırlıklı orman personelimiz olmak üzere yaklaşık 400 personelimiz burada görev yapıyor. Çalışmalar sabaha kadar devam edecek, kontrol altına alacağız. Milletimize, Bodrum'a, Muğla'ya büyük geçmiş olsun diliyorum."

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ve Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci de yangın bölgesine gelerek söndürme çalışmasını takip etti.

Kaymakam Çit, gazetecilere, ekiplerin tüm imkanlarla yangına müdahalede bulunduğunu söyledi.

Çit, "Yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor, etrafı epey çevrildi. Yangının Pınarlıbelen ve Etrim mahallelerimize sıçramaması için çabalarımız devam ediyor. Orman teşkilatımızın hava araçlarının çok iyi seviyeye geldiğini gördük. Soğutma çalışmaları bittikten sonra jandarmamız yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışma yürütecek." dedi.

Belediye Başkanı Tamer Mandalinci ise yangının çıktığı bölgenin sarp arazi olması nedeniyle karadan müdahalede zorluk yaşandığını kaydetti.

Mandalinci, "Yaklaşık 250 sortinin üzerinde bir sorti ile yangına müdahale çalışmaları devam ediyor. Bölgenin hem dağlık olması hem de rüzgarın çok değişken yönlerden esmesi nedeniyle yangın yer yer kontrolden çıkıp tekrar büyüme eğilimi gösteriyor. Bir metrekare ormanlık alanı kaybetmemek için etkin çalışmamız sürüyor." diye konuştu.